10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych KONTEKSTY

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 15:15
Między 23 a 26 lipca 2020 roku odbędzie się 10. jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych KONTEKSTY. Jak zapowiadają organizatorzy ta odsłona festiwalu będzie inna, niż wszystkie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Oleksandr Nagaiets

nastolatkowie uczniowie film reżyseria 1200.jpg
Chcesz być reżyserem? Przed tobą egzamin nie z wiedzy, tylko z siebie

W tym roku odbywający się w górach, a dokładniej w miejscowości Sokołowisko festiwal będzie jeszcze bliżej widza. W czasie trwania wszystkie wydarzenia będą dostępne w postaci transmisji wideo. W programie znajdą się performance, działania dokamerowe, słuchowiska, wystawy, spotkania i filmy – unikalne wydarzenia, w których będzie można uczestniczyć tylko w ramach festiwalu.


Jubileuszowa odsłona "Kontekstów". Sztuka w obliczu pandemii
10:56 _PR4_AAC 2020_07_18-12-08-34.mp3

 

Na początku był to festiwal sztuki performatywnej, promujący wyłącznie polskich artystów. Jednak z czasem artyści zaczęli czuć pewien niedosyt. - Zaczęliśmy zastanawiać się, w jaki sposób można to zmienić. Postanowiliśmy rozszerzyć repertuar o realizacje dźwiękowe, filmowe, muzyczne oraz połączyć je z serią spotkań z artystami - mówiła kuratorka Małgorzata Sady. Ze względu na pandemię Covid-19 festiwal zmienia swoją formułę także w tym roku.

Pilch pap1200.jpg
Skomplikowane życiorysy i wyraziste detale. Co teatr zawdzięcza Jerzemu Pilchowi?

Konteksty 2020, Widok z Sokołowska/Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ Sokołowsko:

- Festiwal sztuki efemerycznej w swoim założeniu opierał się na żywym kontakcie ze sztuką. To doświadczenie zostało dramatycznie zredukowane. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony jest samotność. Artyści postanowili przyjrzeć się doświadczeniu samotności w kontekście ostatecznego stanu, z którym mierzy się człowiek. Z jednej strony na jesteśmy samotni, z drugiej czujemy ciągłą potrzebę przebywania z innymi ludźmi - mówiła kuratorka. Obok działań na miejscu Festiwal Konteksty wszystkie działania odbywać się będą w sieci, na platformie online konteksty.live oraz na Facebooku. Transmisje będą prowadzone z pracowni artystycznych oraz materiały, które zostały nagrane wcześniej. 

W audycji spotkaliśmy się również z Bartkiem Woszczyńskim, autorem kanału "Because dance - Company", na którym opowiada m.in. o społecznym wymiarze tańca.

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Małgorzata Sady (kuratorka festiwalu)

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 11.15

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Balladyna w Messengerze. Spektakl, który obejrzymy przez komunikator

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 01:53
Większość instytucji kultury do odwołania zawiesza swoją działalność. Odwołane są koncerty, spotkania z artystami, projekcje filmowe i spektakle teatralne. Artyści coraz częściej przenoszą część swojej pracy do sieci. Reżyser Oskar Sadowski przygotowuje spektakl, który powstaje przez komunikator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia aktorskie. Konsultuj się online

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 15:01
Część uczniów przygotowuje się do matury, która do im przepustkę na studia. Jednak niektórych z nich czeka egzamin specjalistyczny. Wykładowcy filii Akademii Teatralnej wyciągają pomocną dłoń i udzielają konsultacji online. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Narodowy online i opera w busie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 13:39
Powoli otwierają się różne instytucje kultury, galerie, muzea w tym tygodniu kina plenerowe i samochodowe. Na teatr jeszcze musimy zaczekać, ale wciąż możemy się nim cieszyć online. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka kucharska na scenie. Jadłonomia i Klub Komediowy łączą siły

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 09:28
Klub komediowy podjął wyzwanie przeniesienia książki kucharskiej na teatralną scenę. Ich wybór padł na "Jadłonomię po polsku" - książkę Marty Dymek, która już nie może się doczekać spektaklu. 
rozwiń zwiń