Pani Dulska - w Ogrodzie Saskim, w teatrze i w karykaturze

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 14:00
Wystarczyło zaledwie kilka dni, żeby Gabriela Zapolska stworzyła Moralność pani Dulskiej" - tekst, który przeszedł do kanonu polskiej literatury i stał się lekturą 10. odsłony Narodowego Czytania. 
Narodowe Czytanie 2021 w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Narodowe Czytanie 2021 w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Posłuchaj także
zapolska wielokrotna polona nac 1200.jpg
Jak w dramacie - zawiłe losy Gabrieli Zapolskiej

"Moralność Pani Dulskiej" to dramat w trzech aktach piętnujący obłudę i zakłamanie, który sama autorka nazywała "tragifarsą kołtuńską". Zapolska napisała go na zamówienie Ludwika Hellera dla teatru lwowskiego, ale pomysł utworu podsunął jej mąż. Stało się to po wizycie Zapolskich u państwa Petraków w Stanisławowie, gdzie usłyszeli historię syna krewnej przyjaciółki, który uczynił ze swojej służącej kochankę, a matka z obawy o jego zdrowie nie tylko ten romans ukrywała, ale też popierała.

Posłuchaj
09:03 CZWÓRKA W To Mi Graj - narodowe czytanie 04 09 2021.mp3 Narodowe Czytanie 2021. Pani Dulska w polskiej kulturze (W to mi graj/Czwórka) 

Narodowe Czytanie 2021 - GALERIA >>>

Narodowe Czytanie to nie tylko Ogród Saski w Warszawie. Ta akcja integruje lokalne społeczności w całej Polsce. I moim zdaniem to jej największa wartość. Że zachęca nas do wspólnej lektury Edyta Jungowska 

Dulskie w Ogrodzie Saskim

Reżyserem tegorocznej odsłony Narodowego Czytania został Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. - Chciałem pokazać, że pokolenia mijają, tworzą swoje wizje i marzenia, próbują żyć po swojemu, a element zakłamania, dulszczyzny, w nas trwa - podkreślał w jednym z wywiadów. Dlatego też w rolę Dulskiej w inscenizacji Ogrodzie Saskim w Warszawie wcieliły się Grażyna Barszczewska, Anna Dereszowska i Edyta Jungowska, dla której nie było to pierwsze spotkanie z dramatem Zapolskiej. W latach 90. aktorka zagrała Pannę Maliczewską w spektaklu "Zapolska, Zapolska", a potem Hesię w "Dulskiej".

X Narodowe Czytanie | Moralność pani Dulskiej / Polskie Radio

Sprawdź również:

Zobacz
gabriela zapolska nac 1200
"Moralność pani Dulskiej". Pierwszy polski film dźwiękowy

W obsadzie inscenizacji znalazły się też Andżelika Kurowska jako Mela i Joanna Pach-Żbikowska jako Hesia, czyli córki Dulskich. - Moja bohaterka jest ciekawa dorosłego życia. Chciałaby już wszystko wiedzieć, więc się dopytuje, dowiaduje i próbuje "uruchomić" Melę - opowiada aktorka. - Kocha swojego brata Zbycha, ale trochę też "nakręca" całą sytuację. Zdarza jej się drwić z mamusi, wyczuwa jej podwójną moralność i wydaje się być świadomą tego, co się dzieje.     

Narodowe Czytanie 2021: "Moralność pani Dulskiej" - SERWIS SPECJALNY >>> 

Dulskie na scenie i na wystawie

Zobacz
Moralność pani Dulskiej plakat 1200.jpg
Twarze Dulskiej. Od kołtuna do troskliwej matki

W Narodowe Czytanie - jak co roku - włączyło się także Narodowe Centrum Kultury i razem z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w galerii Kordegarda w Warszawie przygotowało wystawę "Dulska na scenie". To okazja, żeby przypomnieć sobie najważniejsze wystawienia utworu Gabrieli Zapolskiej w polskich teatrach w minionym stuleciu - począwszy od krakowskiej prapremiery z 1906 roku po realizacje teatralne z XXI wieku, włącznie z ostatnią warszawską inscenizacją z 2011 roku. - Mamy tutaj bardzo ciekawe fotosy, afisze teatralne i strój Anieli Dulskiej z inscenizacji, w której tę postać grała Anna Seniuk - opowiada rzeczniczka NCK Joanna Bancerowska. - Wśród zgromadzonej dokumentacji jest również karykatura Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Wystawa czynna będzie do 19 września 2021 roku.

Dulska na scenie - Galeria Kordegarda / W Pałacu Prezydenckim

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 04.09.2021

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

"Władczyni much". Życie jako internetowa gra

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:00
W ten weekend na Dużej Scenie Teatru Ludowego odbędzie się premiera "Władczyni much" Magdy Fertacz w reżyserii Konrada Dworakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr faktu. "To sztuki, które przychodzą do nas z ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 13:50
- Teatr dokumentalny opiera się na faktach. Na reportażach, wywiadach, ankietach. To teatr pisany przez życie - mówi Adam Nalepa, kurator Sopot Non-Fiction 2021 - największego w Polsce festiwalu poświęconego teatrowi faktu.
rozwiń zwiń