Oblicza pani Dulskiej w teatrze i na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 15:49
W najbliższą sobotę jubileuszowa, dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. Lektura tegorocznej edycji "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej doczekała się wielokrotnych adaptacji filmowych i teatralnych. Przybliżamy Anielę Dulską w kreacjach aktorskich. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: alphaspirit/ Shutterstock

1200x660 narodowe czytanie (1).jpg
Narodowe Czytanie 2021 - serwis specjalny Polskiego Radia

Z "Moralnością pani Dulskiej" wiąże się ciekawostka związana z historią polskiego kina. - Ekranizacja dramatu z 1930 roku to pierwszy polski film dźwiękowy, który się zachował do naszych czasów. Główną rolę grała Marta Flantz, zupełnie zapomniana postać. To była aktorka niemieckojęzyczna, grała po niemiecku i została zdubbingowana - mówi Paweł Jaskulski z UW. Aktorka nie zagrała w zbyt wielu filmach, jednak w dziejach polskiej kinematografii zapisała się również tym, że była jedną z pierwszych kobiet, która w okresie międzywojennym reżyserowała filmy.


Posłuchaj
05:59 Stacja Kultura/Czwórka - Dulska 02.09.2021.mp3 Paweł Jaskulski z UW opowiada o adaptacjach i ekranizacjach "Moralności pani Dulskiej" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Dramat Gabrieli Zapolskiej pojawił się również w Teatrze Polskiego Radia. Słuchowisko z 1950 roku reżyserowała Irena Byrska, w rolę Anieli Dulskiej wcieliła się Helena Buczyńska, a w Felicjana Dulskiego Adam Mularczyk.

Rolę Dulskiej, w klasycznej adaptacji dramatu, zagrała Alina Janowska. Film Jana Rybkowskiego pt. "Dulscy" miał premierę w 1975 roku.


- Chyba moim ulubionym wcieleniem głównej bohaterki dramatu Zapolskiej jest rola Anny Polony w serialu Andrzeja Wajdy "Z biegiem lat, z biegiem dni". Jest to szalenie ciekawe ze względu na scenariusz, ponieważ bohaterka pojawia się prawie w każdym odcinku, i tak możemy Anielę poznać w wielu innych sytuacjach - opowiada specjalista. - W jednym z odcinków jest adaptacja powieści Zapolskiej "Sezonowa miłość" i tam Aniela Dulska jest wepchnięta na siłę, bo nie występuje w powieści. Tam również Dulska po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakochuje w aktorze, którego gra Jan Nowicki. Jednak on odpuszcza ten romans na widok męża, w którego rolę wcielił się Jerzy Bińczycki. Anna Polony była oryginalną decyzją obsadową, ponieważ to kobieta dystyngowana, dzięki temu jest to dość ciekawy zabieg.


zapolska wielokrotna polona nac 1200.jpg
Jak w dramacie - zawiłe losy Gabrieli Zapolskiej

Czytaj także:

Zupełnie inną kreację Dulskiej stworzyła Anna Seniuk w spektaklu Teatru Telewizji Tomasza Zygadły w 1992 roku. Spektakl należy do Złotej Setki spektakli Teatru Telewizji, czyli grupy przedstawień, które cieszą się największym powodzeniem. - Tam Anna Seniuk jest bardziej drapieżna, bezwzględna, silna i niezbyt sympatyczna - mówi rozmówca Weroniki Puszkar.

W 2013 roku reżyser Marcin Wrona rolę Anieli powierzył Magdalenie Cieleckiej. - W spektaklu Teatru Telewizji reżyser zdecydowanie bardziej podkręcił cynizm tego świata - opowiada Paweł Jaskulski. - A Cielecka swoją rolą świetnie to pokazała.


Źr. KinoSwiatPL/ PANIE DULSKIE - oficjalny zwiastun komedii (nie)obyczajowej

W 2015 roku na ekrany kin wszedł film Filipa Bajona pt. "Dulskie". W postać Anieli Dulskiej wcieliła się Krystyna Janda, a obok niej w gwiazdorskiej obsadzie można zobaczyć m.in. Katarzynę Figurę, Katarzynę Herman, Maję Ostaszewską, Olgierda Łukasiewicza, Władysława Kowalskiego, Sebastiana Fabijańskiego i Mateusza Kościukiewicza.

- Jest to próba poszukiwania nowego wyrazu dla tej historii. W tytule jest nieprzypadkowa zmiana, bo to zupełnie nowa historia, która toczy się wiele lat po właściwej akcji dramatu Zapolskiej - wyjaśnia specjalista. - Wnuczka pani Dulskiej przyjeżdża do rodziny, jest profesorem psychiatrii ze Szwajcarii i prowadzi prywatnie śledztwo na temat tego, co się kiedyś wydarzyło.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.09.2021

Godzina emisji: 11.46

aw


Czytaj także

Peru - kolorowo, z hamakiem i ochroną

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 13:45
Domy w Peru przypominają te w Hiszpanii, ale mają też wiele cech spotykanych w Ameryce Południowej. Bardzo często drzwi otwiera portier, który pilnuje rodziny. Domy są kolorowe i wielorodzinne. Meblem niezbędnym zaś jest tutaj hamak. Dookoła świata szlakiem mieszkań sprawdzamy, jak mieszkają Peruwiańczycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieść panny młodej" i "Do Adolfów" - nowe trendy w mandze

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 08:40
Manga, czyli japoński komiks to jeden z najbardziej popularnych gatunków na świecie. Istnieje wiele odmian mangi - to nie tylko postacie z wielkimi oczami. Na rynku coś dla siebie znajdą nie tylko wytrawni mangowicze, ale także ci, którzy wciąż jeszcze w tym stylu nie "siedzą". 
rozwiń zwiń