Kontuzje - jak ćwiczyć aby do nich nie doprowadzić?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 08:51
Kontuzja to jedno ze słów, które przerażą sportowców zawodowych, ale i amatorów. W "4 biegu" sprawdzimy jak ćwiczyć, żeby kontuzji unikać. 
Kontuzja to coś, czego chce uniknąć każdy sportowiec
Kontuzja to coś, czego chce uniknąć każdy sportowiecFoto: shutterstock.com/Panumas Yanuthai

Najczęstszymi przyczynami kontuzji są: brak rozgrzewki, niewłaściwa postawa podczas wykonywania ćwiczeń, obciążenie bez asekuracji czy niedostosowanie własnych możliwości do intensywności treningu. W Czwórce trener sztuk walki Michał Garnys przestrzegał też przed zbyt forsującymi ćwiczeniami na starcie. - Jeśli ktoś zaczyna przygodę ze sportem od zbyt intensywnych ćwiczeń, może dochodzić do poważnych kontuzji - mówił. - Jeśli ktoś przez 20 lat siedział za biurkiem i teraz zaczyna nagle biegać trzy razy w tygodniu ponad godzinę, bo stało się to modne, trening może okazać się dla niego… zbyt intensywny - dodał. Jeśli popełnimy taki błąd, możemy spodziewać się m.in. naciągniętych mięśni i osłabionych stawów. - Wtedy właśnie najczęściej dochodzi do urazów – przestrzegał Garnys.

Przed rozpoczęciem treningów warto zadbać o zdrowie, dostosowywać aktywność do swoich potrzeb i potrzeb naszego ciała. Fizjoterapeuci podkreślają, że regularna, umiarkowana aktywność fizyczna poprawi nasze ogólne zdrowie i kondycję oraz wpłynie na samopoczucie. 

Każdy sport ma też "swoje" charakterystyczne kontuzje. W Czwórce sprawdzimy na jakie urazy narażeni są biegacze, rowerzyści, pływacy czy użytkownicy siłowni? Co robić gdy uraz nam się zdarzy? Na jak długo poszczególne kontuzje mogą nas wyłączyć z aktywności sportowej? Na te pytanie odpowiemy w "4 biegu". 

***

Na audycję z cyklu "4 bieg" w piątek (10.06) o godzinie 16.05 zaprasza Piotr Galus

pj

Czytaj także

Pilates, czyli sztuka kontrolowania ciała

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 13:04
Wybierają go primabaleriny i modelki, ale także stosują go zawodnicy NBA - jako trening uzupełniający. Sprawdzamy, o co chodzi w pilatesie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poświąteczny powrót do formy - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 19:45
Za nami święta i czas spędzony przy stole z bliskimi. Nieco się rozleniwiliśmy i być może przybyło kilka zbędnych kilogramów. Sprawdzamy, jak po trzydniowym objadaniu się i dłuższym czasie bez aktywności fizycznej skutecznie powrócić do formy.
rozwiń zwiń