Cukrzyca - ważna jest diagnostyka i kontrola

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 16:45
- Światowa organizacja zdrowia uznaje cukrzycę za epidemię XXI wieku - mówi dr Elżbieta Lipska, diabetolog. - Na to składa się wiele czynników związanych z genetyką, ale także naszym stylem życia.
Cukrzyca może dotknąć każdego z nas
Cukrzyca może dotknąć każdego z nasFoto: shutterstock.com/Montri Thipsorn

Cukrzyca to choroba przewlekła i nieuleczalna. Skala chorujących na cukrzycę w naszym kraju jest ogromna - niemal 3 mln osób z rozpoznaną chorobą oraz prawie 2 miliony osób niezdiagnozowanych. Osoby niezdiagnozowane to osoby, które mają cukrzycę, tylko tego nie wiedzą. Cukrzyca typu II, która występuje prawie u 90 procent chorych na tę chorobę, długo nie daje objawów.

Badanie i monitoring

Glikemia, czyli badanie poziomu cukru we krwi, stanowi główne narzędzie w diagnostyce oraz monitorowaniu cukrzycy. - Powinno nas zaniepokoić przewlekle podwyższone stężenie cukru we krwi, czyli powyżej 200 mg/dl, przy normie, która wynosi poniżej 100 mg/dl - tłumaczy gość Czwórki. - Gdy po pomiarze glukometrem będziemy mieli taki wskaźnik, jest to powód, żeby jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu.


Coraz młodsi pacjenci

Choroba obejmuje coraz młodszych pacjentów i problem narasta bardzo szybko. Wzrost zachorowań zaobserwowano szczególnie w czasie pandemii. Życie z niezdiagnozowaną cukrzycą skutkuje ryzykiem powikłań, które dzielimy na ostre i przewlekłe.

- Ostre powikłania dają objawy. Pacjent znajduje się wówczas w bezpośrednim zagrożeniu zdrowia i życia i wymaga hospitalizacji - wyjaśnia lekarz. - Bardzo niebezpieczne, bo rozwijające się pomału w sposób ukryty, są powikłania przewlekłe cukrzycy. Może wówczas występować choroba oczu, nerek, choroba naczyń krwionośnych, która może prowadzić także do zawału serca. Może się także rozwijać tzw. zespół stopy cukrzycowej, czyli bardzo trudne w leczeniu schorzenie, które może prowadzić do konieczności amputacji kończyn dolnych. To są trudne do leczenia powikłania.

Zobacz także 


Kontrola poziomu cukru we krwi

Dlatego tak ważne jest sprawdzanie poziomu cukru we krwi. Możemy je wykonać na badaniach okresowych u lekarza pierwszego kontaktu bądź glukometrem. Kontrolować powinny się zwłaszcza osoby po 45 roku życia, osoby z otyłością oraz takie, które mają w rodzinie chorych na cukrzycę. Poziom cukru we krwi powinny także sprawdzać osoby, które mają nadciśnienie tętnicze, z chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także kobiety, które przeszły cukrzycę ciążową, oraz osoby, które nie uprawiają aktywności fizycznej.

Cukrzyca typu I głównie występuje u dzieci, ale także zdarza się wśród osób dorosłych i ma charakterystyczny początek. - Jej objawami jest utrata wagi, takie osoby mają bardzo duże pragnienie i często korzystają z toalety, czują się osłabione i chore - tłumaczy dr Elżbieta Lipska. - W tym wypadku, od momentu diagnozy do końca życia, leczymy pacjenta insulinowo. W typie II cukrzycy mamy drabinę leczenia. Zaczynamy od modyfikacji stylu życia, dołączamy leczenie lekami i jeśli istnieje taka konieczność, dopiero na dalszym etapie leczenia dołączamy insulinę.


Posłuchaj
12:37 Czwórka/Czat Czwórki - cukrzyca 30.11.2022.mp3 O cukrzycy i sposobach jej zapobiegania opowiada dr Elżbieta Lipska (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Diabetolog zaznacza, że mimo że możemy być w grupie ryzyka, możemy uniknąć cukrzycy albo w znaczny sposób zahamować jej rozwój. - Istotny jest zdrowy tryb życia. Uprawianie sportów i aktywność fizyczna - opowiada. - Warto zwrócić uwagę na dietę. Należy unikać przetworzonej żywności, słodzonych napojów, a nasze menu powinno obfitować w warzywa i owoce.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Elżbieta Lipska (Instytut Diabetologii)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 15.15

aw/pj/kor

Czytaj także

Rak dotyka coraz młodszych. Jest jeszcze szansa, by zahamować ten trend

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 18:46
Lekarze biją na alarm, bo naukowcy zaobserwowali niepokojący trend - coraz częściej nowotwory, których ryzyko wzrasta z wiekiem, pojawiają się u młodych pacjentów, teoretycznie niebędących w grupie ryzyka. To jeszcze można naprawić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Movember - wąsy przypominają o zdrowiu mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 21:00
Listopad to miesiąc, w którym szczególnie dużo mówi się o nowotworach mężczyzn. A to dzięki akcji Movember. Jest to nie tylko gest solidarności z chorującymi mężczyznami, ale także czas, aby mówić o profilaktyce.
rozwiń zwiń