Rak dotyka coraz młodszych. Jest jeszcze szansa, by zahamować ten trend

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 18:46
Lekarze biją na alarm, bo naukowcy zaobserwowali niepokojący trend - coraz częściej nowotwory, których ryzyko wzrasta z wiekiem, pojawiają się u młodych pacjentów, teoretycznie niebędących w grupie ryzyka. To jeszcze można naprawić. 
W ramach Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent z chorobą nowotworową będzie miał swojego opiekuna
W ramach Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent z chorobą nowotworową będzie miał swojego opiekunaFoto: Shutterstock/goodbishop

Rośnie liczba coraz młodszych osób z chorobami onkologicznymi. Nowy przegląd rejestrów nowotworów z 44 krajów wykazał, że zachorowalność na nowotwory o wczesnym początku szybko rośnie np. w przypadku raka jelita grubego. 

- Te dane niepokoją - przyznaje prof. Joanna Didkowska z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. - Jeśli mamy przemieszczenie częstości zachorowań ze starszych grup wieku do młodszych, to znaczy, że coś niedobrego dzieje się z naszym stylem życia, z naszym otoczeniem, coś, co powoduje, że coraz młodsze osoby zaczynają chorować - dodaje. 

Klucz leży w stylu życia

Od lat żyjemy wygodniej niż pokolenia przed nami, w lepszych warunkach, dzięki szybkiemu postępowi technicznemu i technologicznemu, ale nasze organizmy reagują poważnymi dolegliwościami. 

- To można dobrze wytłumaczyć zmianami stylu życia. My przestaliśmy się ruszać. Nie ruszamy się już jako dzieci - zauważa gość Piotra Firana. - Statystyki dotyczące ilości dzieci zwolnionych z lekcji gimnastyki są zatrważające. Bardzo dużo rodziców zwalnia swoje dzieci z lekcji wychowania fizycznego, a ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. To się zaczyna już w pierwszych klasach szkół podstawowych. Brak ruchu staje się normalnym stylem życia - dodaje. 


Posłuchaj
12:26 czwórka czat czwórki 10.11.2022 onkologia.mp3 Niepokojący wzrost zachorowań onkologicznych wśród młodych. Jak odwrócić ten trend? (Czwórka/Czat Czwórki)

 

Profesor Joanna Didkowska podkreśla, że w pewnym sensie powinniśmy wrócić do korzeni, zadbać o dietę, zmniejszyć liczbę kalorii, zmienić produkty na mniej przetworzone, jeść więcej warzyw i owoców, zwiększyć aktywność fizyczną, unikać fatalnych nawyków, jak palenie papierosów. 

Plagi bogatych społeczeństw

Wspomniany trend rosnącej liczby zachorowań onkologicznych wśród osób młodych dotyczy określonej części świata - krajów bogatych, do których należy Polska. - To Europa Zachodnia, USA - wymienia profesor. - Stany Zjednoczone były pierwszym krajem, gdzie ten trend zauważono. W Polsce nie jest on jeszcze na tak dramatycznym poziomie, ale już go widzimy - dodaje. 

Profesor Didkowska zaznacza, że ostatnio dużo się pisze o szkodliwości słodzonych napojów gazowanych, zwłaszcza jeśli chodzi o ich wpływ na schorzenia jelit.

Problemy onkologiczne coraz częściej występują u osób urodzonych w latach 90. - To właśnie to pokolenie, które ma odmienny tryb życia niż to urodzone 40 lat wcześniej - zauważa gość Czwórki. - Osoby urodzone w latach 50., 60., 70. czy w pierwszej połowie lat 80. to ludzie, którzy nie mieli powszechnego dostępu do słodyczy, coli. Oni chodzili na WF. Nie mieli samochodów od 16. roku życia, tylko chodzili pieszo lub korzystali z komunikacji publicznej. Ta różnica jest ogromna. Po zmianie ustrojowej w Polsce my się bardzo, jako społeczeństwo, wzbogaciliśmy, i zaczynamy też cierpieć na wszystkie plagi krajów bogatych - dodaje. 

Posłuchaj także:

Profesor zauważa, że są ludzie, którzy bardzo dbają o ruch i dietę, ale jest też ogromna grupa takich, którzy nie biorą sobie do serca rad, zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem - instrukcji podpowiadającej, w jaki sposób zachować zdrowie i poprawić jego stan.

Do pogorszenia stanu zdrowia prowadzi szereg małych czynników, wśród których wyróżnia się:

  • brak aktywności fizycznej,
  • picie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • dietę bogatą w czerwone mięso i cukier,
  • pracę zmianową,
  • brak snu,
  • nieznane czynniki ryzyka: zanieczyszczenie, dodatki do żywności.

- To jest proces złożony z małych elementów, które razem połączone prowadzą do tych obserwowanych zmian, że młodzi ludzie zaczynają chorować na choroby nowotworowe. To zmiana znacząca w stosunku do lat 80., 90. - podkreśla prof. Joanna Didkowska. - Mamy też wyraźny wzrost zachorowań na raka piersi u młodych kobiet, kobiet w ciąży. Kiedyś były one rzadkością - dodaje. 

Jak odwrócić ten trend?

Profesor Joanna Didkowska zauważa, że od pewnego czasu wpadamy w błędne koło, jesteśmy przepracowani, nie dbamy o ruch i dietę.

- Powinniśmy się skierować w stronę odpowiedzialnego rozwoju świata. Gdybyśmy trochę zwolnili, nie mieli pędu do posiadania coraz więcej i więcej, to wiele rzeczy by się zmieniło - przekonuje. - Wtedy może znaleźlibyśmy czas na wysiłek fizyczny, bezpośredni kontakt ze znajomymi, ograniczylibyśmy godziny pracy, zmienili dietę. Tu klucz leży też w wychowaniu i edukacji. Rodzice przekazują swoim dzieciom wartości - czy jest tam uważność na drugiego człowieka? Czy jest tam dbałość o własne zdrowie rozumiana jako odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość czasu na świeżym powietrzu, odpowiedni sen, brak pogoni za materialnymi rzeczami? - pyta profesor. 

Na szczęście widać już nowy trend w podejściu do życia. Młodzi stawiają na to, żeby żyć, a nie mieć. - Mnie się wydaje, że to jeszcze wymaga czasu, ale też kształcenia, edukacji poprzez środki masowego przekazu, poprzez szkoły - podsumowuje gość Piotra Firana. - Musimy siebie i innych nauczyć żyć jakoś inaczej. 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Joanna Didkowska (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 10.11.2022

Godzina emisji: 15.19

pj/kor

Czytaj także

Biegasz, pływasz, ruszasz się? Masz większe szanse, że nie zachorujesz na raka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 13:44
Czy wiecie, że aktywność fizyczna przedłuża życie i zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe? W "Czterech porach roku" o tym, jak zadbać o swoją kondycję i zdrowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak prostaty - najbardziej bagatelizowany nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 18:40
Jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o nowotwory u mężczyzn. Co roku u ponad 16 tysięcy Polaków diagnozuje się raka prostaty, ponad 5 tysięcy osób z powodu tej choroby umiera. Lekarze apelują o regulane badanie się, bo w w Polsce 30 proc. przypadków wykrywa się w stadium zaawansowanym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choroba palaczy - rak płuc. Co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 21:00
Rak płuc rozwija się przez lata, zwykle nie dając objawów, a jedną z przyczyn jego powstawania jest palenie papierosów. Jest to najczęstszy nowotwór występujący u kobiet i mężczyzn. Sprawdzamy, co wiemy o tej chorobie i jak można jej przeciwdziałać. 
rozwiń zwiń