Weekend "la dolce vita". Lecimy do Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 11:50
To może być dobry pomysł na majówkę albo na świąteczny wyjazd z rodziną - przekonują wielbiciele Wiecznego Miasta. W cyklu "City break" zabieramy Was do Rzymu.
Koloseum to rzymskie must see
Koloseum to rzymskie "must see" Foto: shutterstock/JPF

Rzym to jedno z najpiękniejszych miast świata, nic więc dziwnego, że szlakiem starożytnych podążają tysiące turystów. W stolicy Włoch znajdziemy aż 900 kościołów i 2800 fontann. Do tej najsłynniejszej - di Trevi - codziennie trafia około 3000 euro w monetach, które wspomagają fundację Caritas. My sprawdzamy jak najlepiej zorganizować city break w Wiecznym Mieście, a naszymi przewodniczkami są Anna Hołubińska i Renata Toboła, autorki bloga Follow My Flow.

Z Polski do Wiecznego Miasta

- Za bilety do Rzymu zapłacimy około 500 złotych w obie strony, a najtańsze loty kupimy na początku tygodnia - mówią blogerki. - Bezpośrednio dolecimy tam z wielu polskich miast. Lotnisko Ciampino jest położone w bliskiej odległości od centrum miasta. Możemy się do niego dostać bezpośrednio autobusem za 7 Euro, lub komunikacją łączoną: metro i autobus, za około 1,5 euro.

Jeśli chodzi o noclegi, to oczywiście najtańsze są hostele. Za miejsce w pokoju wieloosobowym ze wspólną łazienką zapłacimy około 15 euro za noc. Pokoje z prywatną łazienką, apartamenty czy pokoje wynajmowane przez mieszkańców kosztują od 50 euro wzwyż. - Ciekawą opcją, którą warto sprawdzić są pokoje w domach zakonnych. Te pokoje mają wysoki standard i są w dobrej cenie - radzą podróżniczki. 

Źr. Youtube/10 Top Tourist Attractions in Rome - Travel Video


Rzymskie "must see"

Najważniejszymi punktami do zwiedzania na mapie Wiecznego Miasta znajdują się: Koloseum, Panteon, Fontanna di Trevi, Piazza Navona, Zamek Świętego Anioła, Plac Hiszpański ze słynnymi schodami i oczywiście Kapitol. To najważniejsze wzgórze w Rzymie, o dwóch wierzchołkach, na którym została wzniesiona świątynia najpotężniejszego rzymskiego boga - Jowisza. Schody prowadzące na szczyt zaprojektował sam Michał Anioł. Z perspektywy wzgórza można podziwiać panoramę Forum Romanum.

- Tam oprócz licznych świątyń, zobaczymy złoty kamień milowy. To jest pozostałość po Złotej Kolumnie, która była miejscem, gdzie spotykały się główne drogi Rzymu - tłumaczą rozmówczynie Oliwii Krettek. - Był nazywany pępkiem świata, jakim w starożytności był Rzym. To tutaj również przecinały się najważniejsze drogi Rzymu. Stąd właśnie to słynne powiedzenie: wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.


Korzystne podróżowanie 

Poruszając się po stolicy Włoch, najlepiej skorzystać z kart Roma Pass albo Roma Super Pass. Można je wykupić w różnych opcjach m.in. na 48 i 72 godziny.

- Oprócz swobodnego przemieszczania się po mieście, ich posiadanie umożliwia nam uzyskanie zniżki na bilety do niektórych obiektów, a także wejścia bez kolejki. To, w tak zatłoczonym mieście jak Rzym, jest naprawdę istotne - doradzają blogerki. - Podczas zwiedzania warto skorzystać też ze specjalnych autobusów z odkrytym dachem. Zatrzymują się one przy najważniejszych atrakcjach Rzymu.

Będąc w Rzymie koniecznie trzeba skosztować włoskiej kuchni. Jak jednak radzą Anna Hołubińska i Renata Toboła, najlepiej wówczas zejść z utartych szlaków. - Warto pójść w boczne uliczki, trochę dalej od głównych zabytków, bo tam będą też będą miejsca z dobrą kuchnią, a na pewno będzie dużo taniej - tłumaczą. - Warto też skorzystać z rekomendacji lokalesów i zjeść w knajpkach w których na co dzień się stołują. Dzięki temu poznamy prawdziwą rzymską kuchnię.


Posłuchaj
11:13 Czwórka/NDT - Rzym 24.03.2023.mp3 City break w Rzymie - co warto zobaczyć? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 7.15

aw/kul

Czytaj także

City break w Dubaju. Jak zorganizować taką podróż?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 15:15
Trudno uwierzyć, że jeszcze 200 lat temu Dubaj był małą wioską rybacką. Dzisiaj to prawdziwa metropolia i jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Zdaniem wielu równie popularne, jak Bangkok, Londyn czy Paryż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break w Glasgow. Które miejsca warto tam odwiedzić?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 10:15
Zapraszamy na city break do największego miasta w Szkocji, które jest pełne rekordowych budowli. Najwyższe kino na świecie, najstarszy nadal funkcjonujący basen, najbardziej zatłoczony most i największy szklany dach, to tylko niektóre z nich.
rozwiń zwiń