Damian Sikorski feat. Michał Kowalonek i singiel "Maluję" - to nostalgia, która daje siłę

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 21:15
Właśnie ukazał się piąty singiel z nadchodzącego, debiutanckiego albumu naszego redakcyjnego kolegi, kompozytora i multiinstrumentalisty Damiana Sikorskiego. - To bardzo ważny dzień dla mnie. Nie tylko dlatego, że premiera singla przypada w dniu moich 40 urodzin, ale także jest to spełnianie moich marzeń - mówi Damian. - To także ostatni singiel zapowiadający pierwszą płytę Damian Sikorski Projekt "Wiosna", której premiera już w maju.
Michal Kowalonek, Damian Sikorski i Michal Wasilewski,
Michal Kowalonek, Damian Sikorski i Michal Wasilewski,Foto: Piotr Podlewski Polskie Radio
  • "Maluję" to piąty singiel z zapowiadanej płyty Damian Sikorski Projekt. 
  • Za projektem stoi dziennikarz muzyczny Czwórki i multiinstrumentalista Damian Sikorski.
  • W utworze "Maluję" gościnnie wystąpił Michał Kowalonek i Piotr Niesłuchowski. 
  • "Maluję to nostalgiczna opowieść, która daję siłę. 
  • W dniu premiery singla w Czwórce Damian Sikorski i Michał Kowalonek opowiadają o pracy nad płytą.  

16 kwietnia, w dniu premiery najnowszego singla "Maluję", nagranego w ramach Damian Sikorski Projekt, studio Czwórki odwiedzili Damian Sikorski oraz Michał Kowalonek, który ponownie zaśpiewał na płycie "Wiosna", mającej się ukazać już 31 maja 2024 roku. 

Damian Sikorski feat. Michał Kowalonek - jaki jest singiel "Maluję"?

- Ten singiel, tak jak ten dzień, jest dla mnie wyjątkowy. Jest nieco inny niż poprzednie utwory, które znajdą się na płycie - mówi Damian Sikorski. - Może jest trochę progresywny, bo ta natura muzyka progresywnego we mnie pewnie gdzieś tam jeszcze siedzi od czasów Quidam i Colina Bassa, kiedy miałem przyjemność z nimi grać. Ale refren jest taki, wydaje mi się, nośny, z takim pazurem trochę rockowym. No i pojawia się Michał Kowalonek, który zaśpiewał wcześniej w singlu zatytułowanym "Tata", więc jestem bardzo wdzięczny, że przyjął to zaproszenie po raz kolejny. W utworze także usłyszymy Piotra Niesłuchowskiego.

Jak przyznaje Michał Kowalonek, współpraca układała się bardzo dobrze. - To dla mnie nowe przeżycie, bo staram się śpiewać swoje rzeczy. Mam taki sposób, że od razu wsłuchuję się w melodię i od razu na głos to sobie nagrywam - tłumaczy. - Słucham sobie, gdzie ja w tym jestem. Wsłuchując się i śpiewając, dochodzę do sensu tekstów. One mi się zaczynają coraz bardziej przybliżać i w końcu gdzieś udaje mi się poskładać wokalnie puzzle tego, co Damian mi wysyła.

 


Damian Sikorski jako dziennikarz muzyczny radiowej Czwórki w autorskich audycjach łowi nowe talenty (akcja "Wydaj płytę z Będzie głośno!") i prezentuje te już uznane. Jest także multiinstrumentalistą i muzykiem sesyjnym, teraz daje się poznać artystycznie. Na swoją debiutancką solową "Wiosna" napisał teksty, muzykę, a także nagrał prawie wszystkie partie instrumentalne. Jak wielokrotnie podkreślał, jego marzeniem było nagrać solową płytę. Teraz ten cel jest już blisko.  


Czytaj także:


- Jestem dumny z tego, co mi się udało zrobić, i szczęśliwy, że to już prawie koniec czekania. "Maluję" to ostatni singiel. Premiera całej płyty długogrającej 31 maja. A potem koncerty - zapowiada. - Skład koncertowy jest skompletowany. Pokazaliśmy taki zalążek tego na EP-ce Live Session. To dziewięcioosobowy skład fantastycznych ludzi śpiewających i grających, w tym Michał Kowalonek, Marta Zalewska, Penelove, Piotr Niesłuchowski, Paulina Kusa na skrzypcach, a także na wokalu, Piotr Bogutyn, Błażej Gawliński, Szymon Wolandowski i ja. To jest nasz podstawowy dream team.

 

Kto wystąpi gościnnie na płycie "Wiosna"?

Utwory na płytę prawie nagrane, ale jest jeszcze niespodzianka. Na krążku pojawią się goście i jak zdradza Damian, album zamykać będzie piosenka zatytułowana "Goodbye". - Mam dwóch idoli muzycznych, to Paul McCartney i Colin Bass. Jeden z nich, Colin Bass, pojawia się gościnnie na mojej płycie, więc to jest naprawdę spełnienie marzeń - opowiada. - To człowiek, który jest legendą światowego rocka progresywnego, ma mnóstwo płyt na swoim koncie. Przez wiele lat związany był z legendarną grupą Camel. On zamyka ten album i zaśpiewa w piosence "Goodbye". Pierwsze koncerty już w czerwcu i z pewnością Colina będziemy ściągali do Polski na koncert premierowy.


Posłuchaj
18:20 CZWORKA/Muzyczny Lunch -Damian Sikorski "Maluję _wszystko (mp3) 2024_04_16-13-14-35.mp3 Damian Sikorski i Michał Kowalonek o współpracy przy singlu "Maluję" oraz Damian Sikorski Projekt (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Michał Wasilewski

Gość: Damian Sikorski, Michał Kowalonek

Data emisji: 16.04.2024

Godzina emisji: 12.15

aw/pj/wmkor


Czytaj także

Del-M z nowym singlem. "Dziecko we mgle" zapowiada debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 14:25
"Dziecko we mgle" to najnowszy singiel zwycięzcy szóstej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!” i kolejna zapowiedź jego debiutanckiej płyty. - Impulsem do napisania tego numeru był zepsuty termostat w hotelu - opowiada Del-M. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Damian Sikorski zapowiada nową płytę. "Chcę nagrywać dobre piosenki"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 16:20
- Chcę nagrywać dobre piosenki, wydać pierwszą płytę, pewnie i drugą, zagrać jakieś koncerty (…). Wymagało to ode mnie odwagi, ale jestem przeszczęśliwy, tworząc ten album - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Damian Sikorski. Artysta i dziennikarz muzyczny zapowiada premierę albumu "Wiosna" na 31 maja.
rozwiń zwiń