"Biblioteki dla klimatu" - między regałami z książkami o zmianach klimatu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2025 16:17
Do biblioteki nie tylko po książkę, ale też po wiedzę. Projekt "Biblioteki dla klimatu" to inicjatywa szerząca wiedzę na poziomie lokalnym o bardzo ważnym wyzwaniu, jakim są zmiany klimatyczne. Marta Piechocka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego opowiedziała, jak można wyposażyć lokalnych liderów w wiedzę o klimacie.
Biblioteka to miejsce dla rozmów o kulturze, wiedzy i świecie
Biblioteka to miejsce dla rozmów o kulturze, wiedzy i świecieFoto: Shutterstock

- Jako Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego już od wielu lat pracujemy z bibliotekami i mamy to doświadczenie. Wiemy, że to nie są tylko miejsca, do których przychodzi się wypożyczyć książkę. Są to miejsca lokalnego życia, często w małych miejscowościach jedyne takie, w których coś się dzieje i można spędzić czas poza domem i pracą - mówi Marta Piechocka, inicjatorka projektu "Biblioteki dla klimatu".


Posłuchaj audycji "Szanuj zieleń" o "Bibliotekach dla klimatu"


Lokalni liderzy

Jak sama twierdzi, osoby pracujące w bibliotekach cieszą się dużym zaufaniem lokalnej społeczności. - Jest to zawód trochę jak nauczyciel. Jest niepolityczny, a temat zmiany klimatu kojarzy nam się mocno politycznie. Jeśli jest podejmowany w bezpiecznej przestrzeni, jaką jest biblioteka, przez osobę, która cieszy się dużym zaufaniem, to ten temat automatycznie odpolityczniamy - opowiada gościni Czwórki.

- Co najważniejsze, osoby, które tam pracują to są osoby bardzo zaangażowane. Chcą się uczyć, chcą działać aktywnie z ludźmi. Dlatego stwierdziliśmy, że jest to dobre miejsce, żeby wejść z tematem zmiany klimatu - dodaje.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez FRSI (@fundacjafrsi)


Konfrontacje

Marta Piechocka mówi, że osoby, które w różnym stopniu odrzucają naukowowo udowodnione fakty na temat zmian klimatu nie są problemem dla projektu. - Z takimi osobami wciąż się spotykamy w bibliotekach. Mamy też osoby, które nie wierzą w zmiany klimatu - jeśli to możemy rozpatrywać w kategoriach wiary. Mówią, że zmiany klimatu są, ale nie są one spowodowane działalnością człowieka. Natomiast my wiemy, że te zmiany są spowodowane działalnością człowieka i jest to fakt naukowy - wyjaśnia rozmówczyni Marty Hoppe.

Jednak na spotkaniach w ramach projektu "Biblioteki dla klimatu" prowadzący nie próbują przekonać osób o takich poglądach. To działanie w większości przypadków spotka się z jeszcze większym sprzeciwem. Zamiast tego starają się zapewnić taką przestrzeń do rozmowy, w których prawda o zmianach klimatu może wybrzmieć.


Zobacz także:


"Biblioteki dla klimatu"

Bibliotekom, które chcą wziąć udział w projekcie, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapewnia szkolenie, na którym przekazują pracownikom placówek szczegóły na temat zmian klimatu. Elementem kursu jest także trening umiejętności miękkich oraz wyposażenie bibliotek w scenariusze spotkań, które mogą wykorzystać.

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadzący: Marta Hoppe

Gościni: Marta Piechocka (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, inicjatorka projektu "Biblioteki dla klimatu")

Data emisji: 11.05.2025

Godzina: 9.14

kajz

Czytaj także

Biblioteki publiczne: instytucje skazane na wymarcie czy lokalne centra aktywności i kultury?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 12:20
Jeszcze nie tak dawno wieszczono, że wobec rosnącej popularności internetu i e-booków biblioteki publiczne są skazane na wymarcie. Okazuje się jednak, że te przewidywania nie były trafne: owszem, zmniejszyła się ich liczba, ale większość wciąż działa. Poszerzyły zakres swojej działalności, nierzadko stając się lokalnymi centrami kultury, spotkań i aktywności społecznej. A czytelnicy przypominają sobie o książkach, które kiedyś wypożyczyli, i oddają je nawet po… pół wieku!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnia powieść Mario Vargasa Llosy. "To gigant literatury". Pisarz zmarł 13 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 08:00
"To dla pani ta cisza" to najnowsza książka peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy. Autor zapowiadał, że to ostatnia jego powieść - zanurzył się w niej w Peru, kulturze, marzeniach i roztańczonej duszy Peruwiańczyków. Mistrz literatury latynoamerykańskiej zmarł 13 kwietnia 2025 roku w Limie. 
rozwiń zwiń