Jakie są mamy z pokolenia Z? Kim są i czego chcą?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2025 14:07
Statystyki pokazują, że 35 lat to nowy wiek na zostanie mamą. Coraz więcej młodych kobiet odkłada ten moment w czasie. Dlaczego? A jakie są mamy-zetki? O to zapytamy w Dniu Matki. 
Jakie są mamy-zetki?
Jakie są mamy-zetki?Foto: Shutterstock/shurkin_son

Pokolenie Z to osoby urodzone w latach 1995-2010, lub wg. innych danych 1997-2012, - to najmłodsze pokolenie dorosłych. Choć starsi czasem wciąż są zaskoczeni, to faktem jest, że Zetki już pracują, zakładają rodziny - są dorośli. 

Jakie motywacje mają te dziewczyny z pokolenia Z, które w wieku dwudziestu kilku lat zdecydowały się na dziecko? Według autorów z portalu whattoexpect.com, matki z pokolenia Z mają odmienne wyobrażenie o tym, co to znaczy być idealnym rodzicem, w porównaniu do matek z pokolenia milenialsów. Zetki większy nacisk kładą na bycie "idealną mamą" i starają się doskonale zarządzać swoją rodziną - od zapewniania dzieciom zajęć, po planowanie tych zajęć dla całej rodziny.

Jak to jest wychowywać dziecko w czasach wszechobecnej technologii? Czego najbardziej boją się młode przyszłe mamy? Czy Zetki chcą być mamami idealnymi? Jaki wpływ ma na nie TikTok, Instagram, parentingowe fora? Jak Zetki filtrują wiedzę z internetu - czy ufają ekspertkom z TikToka?

Motherfluencerki, kursy online, podcasty to dla nich edukacja czy presja? Czy młode mamy czują się "wystarczająco dobre"? 

Naszymi gośćmi będą m.in.:

  • Ana Krysiewicz @matka.aptekarka
  • Wiktoria Szewczyk, studentka UW
  • Ewa Oleńkiewicz, psycholożka, psychoterapeutka, @psychologia.macierzynstwa
  • Stefania Kumor, położna, seksuolożka i ekspertka w Cześć Ciało 

***

Na audycję z cyklu "Bez tabu" w poniedziałek (26.05) o 20.00 zaprasza Marta Zinkiewicz

pj


Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięło słowo "mama"?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 08:30
W Dniu Matki wszystkim mamom składamy serdeczne życzenia i sprawdzamy, skąd właściwie pochodzi słowo "mama".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety na rynku pracy. "Nie jest źle, ale wciąż może być lepiej". Zetki przynoszą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 07:24
Współczesny rynek pracy zmienia się błyskawicznie, wraz z nim zmienia się zawodowa pozycja kobiet. Aktualnie 63 procent kobiet w Polsce jest aktywnych zawodowo, ta proporcja jest większa w najmłodszej grupie dorosłych kobiet - jakie zmiany przynoszą kobiety z gen Z?
rozwiń zwiń