Magdalena Kozak - ekspertka od burzenia kobiecych stereotypów w "męskim świecie"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2025 10:30
Podpułkownik lekarz Magdalena Kozak dbała w USA o zdrowie polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego przed startem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest także czynnym żołnierzem, była też na misji w Afganistanie. Do tego jest autorką bestsellerowej serii o wampirach - "Tajne Akta Vespera". W audycji "Bez tabu" rozmawialiśmy o tym, jak łączy świat wojskowych misji, medycyny kosmicznej i literackiej wyobraźni. Czym naprawdę jest życie na krawędzi? I jak obalać stereotypy o kobietach w wojsku?
Kobiety w wojsku
Kobiety w wojskuFoto: Shutterstock

- Zawsze marzyłam o byciu wojownikiem, od pierwszego numeru "Fantastyki", a potem "Nowej Fantastyki". Kiedy miałam jakąś grypę i leżałam w łóżku - mama mi kupiła, czytałam i wessało mnie całkowicie. Tam jest przekrój; nie tylko fantasy, ale i science fiction, jeszcze mnóstwo przeróżnych żanrów fantastycznych - opowiada gościni Czwórki.


Posłuchaj audycji "Bez tabu" z Magdaleną Kozak


- Jakie to było szczęście, jak od wielu lat czytałam tę "Fantastykę" i w momencie jak przyszedł mój debiut, było moje opowiadanie w "Fantastyce". Rany gościa! Ale ja wtedy Pana Boga za nogi złapałam - opowiada z entuzjazmem autorka cyklu o wampirach "Tajne Akta Vespera".

Jednak od dzieciństwa ciągnęło ją do służby w armii. - Ja sobie po kryjomu marzyłam o tym, że ja pójdę do wojska. Byłam grzeczną dziewczynką w okularkach, z warkoczykami - piątkowa uczennica - wyjaśnia Kozak. - "Madzia poszła na medycynę". Potem miałam takie fajne życie, poukładane, dobrą pracę, samochód, mieszkanie, męża. I czułam, że umieram. Czułam, że wegetuję, że jestem operatorem pilota od telewizora - dodaje.



Prawdziwa zmiana w jej życiu nastąpiła po seansie filmu "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta. - To był absolutnie dla mnie film, który w pewnym momencie mi zmienił perspektywę życiową. Do tej pory sobie myślałam, że kiedyś czekają mnie jakieś przygody. Ale to życie było strasznie nudne jak na moje standardy - mówi Magdalena Kozak. - Stwierdziłam, że ja muszę coś z tym zrobić, bo po prostu nie jestem sobą, ja się duszę. Jeśli tak ma wyglądać moje życie aż do śmierci, to jest to straszne - zaznacza.


Czytaj także:


- No i zaczęło się. A to skoki spadochronowe, szwendanie się po strzelnicach. W końcu przeczytałam ogłoszenie na stronie internetowej Dowództwa Operacyjnego, że szukają lekarzy na misję do Afganistanu. Zadzwoniłam i pytam: jakich lekarzy szukacie. Oficer - w takiej desperacji - odpowiedział: każdych - wyjaśnia gościni Czwórki.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gościni: ppłk lek. Magdalena Kozak (żołnierz, lekarz i pisarka)

Data emisji: 30.06.2025

Godzina emisji: 20.15

kajz/k

Czytaj także

Książkowa apteczka zdrowia psychicznego - 10 tytułów!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2025 14:15
Czwórka, Big Book i Młode Głowy połączyły siły, by wraz z zaproszonymi gośćmi stworzyć "Książkową apteczkę zdrowia psychicznego". Znalazło się w niej mnóstwo tytułów, a chętnie dołożylibyśmy jeszcze kilka. Bo taka apteczka u każdego z nas może być inna. Sprawdźcie 10 tytułów, które znalazły się w naszej!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w sporcie kobiet można zadbać o uczciwość i tolerancję jednocześnie?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2025 10:54
Czy fakt, że osoba, która czuje się kobietą, ale genetycznie jest mężczyzną, staje w ringu z kobietą to inkluzywność czy przemoc? Sprawa interpłciowych zawodników i zawodniczek, którzy nie wpisują się w standardowe normy pomiarów, to w obecnych czasach jedno z największych wyzwań dla świata sportu. Czy istnieje rozwiązanie, z którego każdy byłby zadowolony?
rozwiń zwiń