"Dzień dłuższy od najkrótszego..." Dlaczego dni mają różną długość?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:56
Ziemia kręci się wokół Słońca, a jednocześnie obraca się wokół własnej osi. Ruch obiegowy trwa dokładnie rok, a obrotowy – dobę gwiazdową, czyli niemal dwadzieścia cztery godziny. Dodatkowo Ziemia jest delikatnie pochylona względem ekliptyki. Dzięki temu promienie słoneczne nie padają przez cały czas na równik, a naprzemiennie na zwrotniki Raka i Koziorożca. 
Dlaczego zimą dni są krótsze, a latem dłuższe?
Dlaczego zimą dni są krótsze, a latem dłuższe? Foto: Pixabay

Gdy promienie słoneczne dochodzą do zwrotnika Raka, mamy do czynienia z przesileniem letnim. Wówczas możemy cieszyć się najdłuższym dniem w ciągu roku. Co ciekawe, fizycznie Słońce jest wtedy najbardziej oddalone od Ziemi. W czasie przesilenia zimowego promienie słoneczne padają na zwrotnik Koziorożca, a Ziemia znajduje się najbliżej Słońca. 

Więcej na temat znaczenia ustawienia Ziemi względem Słońca opowiedział Jan Amos Jelinek, gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom. 

Posłuchaj
59:28 2022_01_13 18_00_02_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Dlaczego zimą dni są krótsze, a latem dłuższe?

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Jan Amos Jelinek
Data emisji: 13.01.2022
Godz. emisji: 18.00.

Czytaj dalej:
Co jesienią i zimą robią mrówki?
Polskie Radio Dzieciom: jak ryby spędzają zimę?
Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Czytaj także

Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:00
Prowadzący "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom, postanowili wybrać się na wycieczkę na północ Polski, gdzie o Morzu Bałtyckim opowiedział im Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". Co ciekawe, w przeszłości zbiornik ten nazywany był jeziorem, ponieważ poruszający się lodowiec spowodował wypiętrzenie lądu, co skutkowało dwukrotnym odcięciem morza do wszechoceanu.
rozwiń zwiń