Alfred Nobel, czyli "najbogatszy włóczęga Europy"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 19:08
Na swoich licznych wynalazkach szwedzki naukowiec zarobił krocie, nie oznacza to jednak, że udało mu się znaleźć swoje miejsce na Ziemi. Alfred Nobel zwykł bowiem stale podróżować i tym samym nigdzie nie udało mu się osiąść na stałe.
Audio
Alfred Nobel
Alfred NobelFoto: Wikipedia, lic. CC/Gösta Florman (1831–1900) / The Royal Library

Jak na wybitnego naukowca przystało miał w swoim posiadaniu fortunę, był jednak "ubogi" na polu prywatnym. Profesor fizyki - Kajetan Andrzej Wróblewski zdradza, że Noblowi nie udało się założyć szczęśliwej rodziny i związać się jakimś miejscem na stałe. – Mieszkał w hotelach i w swoich laboratoriach, przez co zyskał miano najbogatszego włóczęgi Europy – mówi.

Tułacze życie naukowca stało się później źródłem wielu problemów związanych z wypełnieniem jego testamentu. – Nobel co prawda zostawił dyspozycje odnośnie swojego majątku, jednak przez pięć lat trwały przepychanki bo nie wiedziano, który sąd ma się tym zająć – informuje profesor.

 Z uwagi na fakt, że naukowiec nie miał bliskich, z którymi mógłby podzielić się swoimi pieniędzmi zdecydował się on przeznaczyć je na nagrody przyznawane w konkretnych dziedzinach: fizyce, chemii, fizjologii lub medycynie, literaturze i pokoju.

– Na początku stulecia nie miały one praktycznie żadnego rozgłosu, nawet do tego stopnia, że laureaci nie obnosili się ze swoim wyróżnieniem – zauważa Wróblewski. Dziś jest to jedna z najbardziej prestiżowych nagród naukowych.

Więcej o naukowcu i Nagrodzie Nobla dowiesz się słuchając fragmentu "Czwartego wymiaru".

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesław Miłosz: Nobel to tylko pewien etap

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 12:30
Zapraszamy do odsłuchania w serwisie milosz.polskieradio.pl rozmowy z Noblistą nagranej niedługo po otrzymaniu przez niego tej znamienitej nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albert Einstein – wesoły geniusz, który nienawidził liczyć

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 18:10
Wieki fizyk znany był nie tylko ze swojej teorii względności, ale i z wielkiego poczucia humoru. Gdy na rynku ukazała się publikacja "Stu autorów przeciwko Einsteinowi", ten odpowiedział: "Jakby moja teoria była zła, wystarczyłby jeden".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyznano "Alternatywne Noble". Kto je dostał?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 12:58
Uroczysta gala odbędzie się 5 grudnia w szwedzkim parlamencie, ale fundacja Right Livelihood Awards, która przyznaje nagrody, uchyliła już rąbka tajemnicy jeśli chodzi o laureatów.
rozwiń zwiń