Strzeż swoich danych… w komórce

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 12:33
Rośnie liczba zagrożeń, które na cel biorą nasze telefony i urządzenia mobilne. Na co zwracać uwagę, i jak poznać niebezpieczeństwa?
Audio
Strzeż swoich danych w komórce
Foto: sxc.hu

- O ile kiedyś telefony były bardzo proste, służyły do wykonywania połączeń głosowych i smsów, wtedy większość użytkowników była w stanie sobie wyobrazić, co telefon może o nas wiedzieć. W dzisiejszych czasach przestajemy nad tym panować - mówi Witold Tomaszewski, telepolis.pl. Wyjaśnia, że dane na nasz temat przechowuje wiele instalowanych aplikacji, a część informacji podajemy sami, np. w serwisach społecznościowych. Dużo więcej jest także transmisji danych i usług związanych z lokalizowaniem.

W jakim celu mogą być wykorzystane informacje pochodzące z naszego telefonu? – Jeśli chodzi o jawną komunikację, przez producentów aplikacji i producentów telefonów dane są wykorzystywane do serwowania spersonalizowanych reklam, np. opartych o geotargetowanie. Gdy jesteśmy w określonym miejscu, przy oglądaniu stron www wyświetli się nam reklama pobliskiej pizzerii – mówi Tomaszewski.

Jak zaznacza reporter Czwórki, Krzysztof Markowski, część informacji nie jest szkodliwa, ale część gromadzona jest z naszych telefonów w sposób niejawny, choć pozornie w dobrym celu. – Ostatnią aferą była ta wokół oprogramowania firmy Carrier IQ. To aplikacja absolutnie zaszyta w systemie, która w sposób ukryty zbierała dane dotyczące położenia telefonu, uruchomionych usług, jakie klawisze były przyciskane – opowiada Tomaszewski. Dodaje, że program miał także pomagać operatorom w rozwiązywaniu reklamacji.

Co jeszcze może grozić naszym telefonom i poufnym danym? Szczegóły w dźwięku rozmowy.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekord smartfonów: Chiny wyprzedziły USA

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 05:20
Chiny potrzebują więcej! Państwo Środka stało się największym na świecie rynkiem nowoczesnych telefonów komórkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działają sztuczne sieci neuronowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 12:55
W "Czwartym Wymiarze” wyjaśnialiśmy Wam funkcjonowanie wzorowanych na ludzkim mózgu sztucznych sieci, niezbędnych do stworzenia sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci na twojego smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 19:29
Eksperci przestrzegają, że w tym roku czeka nas sporo hakerskich ataków na smartfony! - Wirusy służą głównie do tego, by zarobić pieniądze - mówi ekspert Czwórki. - Jak dotąd odnotowano jednostkowe przypadki wirusów, kradnących nasze dane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualna przymierzalnia ułatwi zakupy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 08:00
Koniec z kolejkami do przymierzalni? Miejsce tych tradycyjnych zająć mają wkrótce przymierzalnie wirtualne. Główny cel to ułatwienie kupowania, szybsze przymierzanie i wybór ubrań.
rozwiń zwiń