Tanie oprogramowanie w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 18:44
Wielu użytkowników komputerów często ucieka się do nielegalnych sposobów pozyskania niezbędnego software'u. Kuba Marcinowicz sprawdził, co zrobić by korzystać z tego tanio i legalnie.
Audio

- Cena komputera na dobrym poziomie od lat się nie zmienia. To jakieś 3 tysiące złotych - mówi Sebastian Wilczewski, specjalista IT. - Do tego musimy jednak kupić kilka potrzebnych programów, np. pakiet biurowy, ochronę antywirusową czy ulubioną grę. Tu zaczynają się dodatkowe koszty. Do tych trzech tysięcy trzeba dodać kilkaset, a czasem kilka tysięcy złotych - dodaje.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie nowego software'u, należy sprawdzić, czy rzeczywiście go potrzebujemy. Być może program wbudowany w system zapewniwszystkie funkcje, jakie są nam niezbędne. - Ludzie często są po prostu "kolekcjonerami". Chcąc mieć najlepsze programy, których wiele funkcji wcale nie jest im potrzebnych. Tym samym skazują się na wysokie koszty - mówi specjalista IT.

Z problemem drogiego software'u borykają się też firmy, które muszą wykupić wiele licencji tego samegoprogramu. - Każda firma musi się zastanowić, czy dany software jest jej na pewno potrzebny. Warto wtedy skorzystać z wersji testowej dostarczanej przez producenta - radzi Sebastian Wilczewski.

Ciekawą i tanią opcją jest również cloud computing - jak działa, dowiesz się, słuchając audycji Kuby Marcinowicza "Czwarty wymiar". Z załączonego nargania dowiesz się również, jak filmy produkujące oprogramowanie rozpieszczają klientów indywidualnych i jak student może dostać software za darmo.

(pj)

Czytaj także

Nowa zabawka służb. Samounicestwiający się pendrive

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 16:54
Urządzenie, gdy zginie lub wpadnie w niepowołane ręce, popełnia wirtualne samobójstwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bojowe soczewki kontaktowe dla amerykańskich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 13:22
Dzięki nim będą oni mogli wkrótce widzieć znacznie więcej, niż ich przeciwnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lodówka da nam znać, jak się skończy mleko

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 08:07
Lodówka przyszłości będzie informowała swojego właściciela o tym, jakich produktów w niej brakuje, na przykład, wysyłając listę zakupów na jego telefon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 13:30
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi wkrótce program pilotażowy "Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku"
rozwiń zwiń