Czas na Noble w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 10:00
Nagrody Nobla przyznawane są od ponad stu lat. Słuchając Czwórki na bieżąco będziecie dowiadywali się, kto je zdobył w tym roku… i za jakie osiągnięcia.
Audio
  • Laureaci Nagrody Nobla 2012 w dziedzinie medycyny
  • Laureaci Nagrody Nobla 2012 w dziedzinie fizyki
  • Laureaci nagrody Nobla 2012 w dziedzinie chemii
  • Laureatka pokojowego Nobla - Unia Europejska - materiał Kasi Kornet

Od 1901 roku Nagrody Nobla przyznawane są za wyjątkowe dokonania w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury, a także szerzenia pokoju na świecie. W 1968 roku do wymienionych wyżej nagród za sprawą Sverigesa Riksbanka dołączyła jeszcze jedna – w dziedzinie ekonomii.

Na Nagrodę Nobla składają się medal, dyplom, a także nagroda pieniężna.

Nagrody finansuje sam pomysłodawca i twórca – Alfred Nobel (wynalazca m.in. dynamitu), który na rok przed swoją śmiercią stworzył testament, a w nim zapisał, że większość jego majątku ma zostać zainwestowana. Pomnażane w ten sposób zyski zdecydował się przekazać na poczet wręczanych co roku nagród dla osób, które swoją działalnością na polu nauki, kultury i szerzenia pokoju najbardziej przysłużyły się ludzkości. W tym roku na każdą nagrodę przeznaczono 8 mln koron szwedzkich, czyli ponad 3 mln zł.

Śledzenie tego, kto w tym roku otrzymał Nagrodę Nobla, zaczniemy od audycji "Czwarty Wymiar".

8 października Instytut Karoliński w Sztokholmie przyznał nagrodę w dziedzinie medycyny, Brytyjczykowi Johnowi B.Gurdonowi i Japończykowi Shiny Yamanace. Naukowcy zostali docenieni za odkrycie, że dojrzałe komórki organizmu, można cofnąć w rozwoju do poziomu komórek macierzystych i następnie przekształcać je w dowolne komórki. (Więcej na ten temat w nagraniu audycji).

9 października Szwedzka Królewska Akademia Nauk w Sztokholmie przyznała nagrodę w dziedzinie fizyki, Amerykaninowi Davidovi J. Winelandowi i Serge'owi Haroech'owi za "przełomowe metody eksperymentalne pozwalające na pomiary i manipulacje indywidualnymi układami kwantowymi". (Więcej na ten temat w nagraniu audycji).

10 października, Nobla z chemii otrzymało dwóch biochemików amerykańskich – Robert Lefkowitz i Brian Kobilka – za dokładne opisanie struktury i funkcjonowania ważnych receptorów komórkowych. (Więcej na ten temat w nagraniu audycji)

11 października – Akademia Szwedzka wyróżniła autora książki "Pełne piersi, obfite biodra". O twórczości Mo Yana opowiadamy w "Stacji Kultura" w cyklu "Look na book".

12 października został przyznany chyba najbardziej emocjonujący z Noblów – pokojowy. Werdykt jest dość zaskakujący - została nim Unia Europejska. Laureatkę i jej dokonania przybliżymy Wam w poniedziałek, 15 października w audycji "Poranek OnLine" tuż przed godziną 7, a już dziś posłuchajcie materiału Kasi Kornet.

15 października – jako ostatni zostanie przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii i… ten temat również poruszymy w audycji "Poranek OnLine", tyle że we wtorek, również przed godziną 7. rano.

Dodatkowo najświeższe informacje o Nagrodach Nobla na bieżąco znajdziecie w naszych serwisach informacyjnych.

Czytaj także

Córka noblisty: nawet nie oglądałam transmisji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 18:29
Szwedzi świętują przyznanie literackiej Nagrody Nobla ich rodakowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójka Polaków z szansą na Nobla

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 14:30
W szwedzkich rankingach znaleźli się: goszczący na nich od lat poeta Adam Zagajewski, pisarka Olga Tokarczuk, którą już niejednokrotnie widziano jako kandydatkę do tego najbardziej prestiżowego lauru oraz poeta i dramaturg Tadeusz Różewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel z medycyny za komórki pluripotentne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 11:05
Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny otrzymali wspólnie John B. Gurdon i Shinya Yamanaka.
rozwiń zwiń