Spacer szlakiem dawnych warszawskich knajp

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 13:30
Stołeczna Estrada - organizator miejskich wydarzeń - kończy 60 lat. Z tej okazji we wrześniu zaprasza na wycieczki przybliżające imprezową stronę dawnej Warszawy.
Audio
  • Amalia Szałachowska o kawiarnianym życiu powojennej Warszawy (Stacja Kultura/Czwórka)
Po wojnie kawiarniane życie szybko powróciło na główne ulice i place. Na zdjęciu współczesny widok na rynek Nowego Miasta
Po wojnie kawiarniane życie szybko powróciło na główne ulice i place. Na zdjęciu współczesny widok na rynek Nowego MiastaFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Powojenna stolica tętniła życiem. W kawiarni Nowy Świat królował Dudek, a przy Chmielnej 5 - Kabaret pod Egidą. W lokalach gastronomicznych można było posłuchać rodzimych gwiazd, w Sali Kongresowej - artystów światowego formatu, takich jak: Ella Fitzgerald, Marlena Dietrich i The Rolling Stones.

- Po wojnie były ogromne problemy mieszkaniowe, ludzie nie chcieli siedzieć w zatłoczonych domach i wychodzili do kawiarni. Jak wjeżdżało się do Warszawy od strony Janek, widać było mnóstwo neonów, które były większe niż same lokale - mówi przewodniczka Amalia Szałachowska, która poprowadzi spacery.

Gość Czwórki wyjaśnia, w jaki sposób można dołączyć do wycieczek i zdradza, ile filiżanek kawy wypijali rocznie Warszawiacy w latach 50.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Amalia Szałachowska (przewodniczka miejska, autorka bloga "Sekrety Warszawy")

Data emisji: 3.08.2015

Godzina emisji: 10.00

mg/kul

Czytaj także

"Warszawex" pokazuje nowe oblicze stolicy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 14:04
Warszawiacy o tym, co w zmieniającym się mieście jest najciekawsze i najbardziej warte pokazania ludziom z całego świata. Tak w skrócie można opisać "Warszawex", czyli nieszablonowy przewodnik, którego pomysłodawcą jest Sylwek Królak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac Kultury ma 60 lat. I wciąż pozostaje zagadką

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 13:24
Oficjalnie budynek ma 3 288 pomieszczeń, usytuowanych na 42 piętrach, a jego kubatura wynosi 871 tys. m2. A nieoficjalnie? Pracownicy PKiN wciąż odkrywają kolejne zakamarki gmachu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra miejska z dreszczykiem. Kto podpalił Królikarnię?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 18:00
5 września warszawiacy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej "Mokotowski feniks, czyli tajemnica pożaru Królikarni". Uczestnicy będą musieli rozwikłać zagadkę przestępstwa sprzed lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"U aktorek". Artystyczne kawiarnie z czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 17:00
Adam Radoliński i Łukasz Gosławski postanowili opowiedzieć o warszawskich kawiarniach artystycznych z lat 1939-1944. Tak powstał projekt "U aktorek".
rozwiń zwiń