"U aktorek". Artystyczne kawiarnie z czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 17:00
Adam Radoliński i Łukasz Gosławski postanowili opowiedzieć o warszawskich kawiarniach artystycznych z lat 1939-1944. Tak powstał projekt "U aktorek".
Audio
  • Adam Radoliński i Łukasz Gosławski o warszawskich kawiarniach z czasów okupacji (Stacja Kultura/Czwórka)
Projekt U Aktorek przybliża świat kawiarni artystycznych działających w Warszawie w latach 1939-1944 r. Przedsięwzięcie realizuje Ośrodek Karta
Projekt "U Aktorek" przybliża świat kawiarni artystycznych działających w Warszawie w latach 1939-1944 r. Przedsięwzięcie realizuje Ośrodek KartaFoto: mat. promocyjne/Facebook

Kiedy na początku II wojny światowej do Warszawy wkroczyli naziści, teatry i filharmonie zostały zamknięte. Ich pracownicy, żeby przetrwać, otworzyli kawiarnie, w których rano podawali kawę, a wieczorem - śpiewali, tańczyli, recytowali i grali. Najsłynniejsza była kawiarnia "U aktorek".

- Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do lokalu, a płaszcz odbiera Janusz Gajos, uśmiecha się, mówi wierszyk, a dalej wita was Danuta Stenka. To były tego formatu nazwiska: Miecia Ćwiklińska, Mira Zimińska, Jerzy Leszczyński. Mieczysław Fogg mógł sobie pozwolić na to, żeby nie parzyć kawy, ale on występował codziennie, wszędzie - mówią Adam Radoliński i Łukasz Gosławski.

W ramach projektu powstała już strona internetowa z mapą i opisami dawnych kawiarni. W planach są serial telewizyjny, spacer śladami kawiarni i drukowany przewodnik. Goście audycji zdradzają, jak wyglądał najbardziej spektakularny kawiarniany występ z tamtych czasów.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Adam Radoliński i Łukasz Gosławski (twórcy projektu "U aktorek")

Data emisji: 31.08.2015

Godzina emisji: 10.00

mg/kul

Czytaj także

Młody Chopin - zakochany i tryskający humorem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 14:00
Fryderyk Chopin w młodości uwielbiał żartować i bawić się z przyjaciółmi. A gdy się zakochał, posunął się nawet do wandalizmu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Wichłacz: będę bronić mojej bohaterki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 14:40
Zagrała "Biedronkę" w filmie "Miasto 44", teraz można ją zobaczyć w spektaklu warszawskiego Teatru Polonia "Porozmawiajmy po niemiecku". Akcja sztuki także rozgrywa się w czasach II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra miejska z dreszczykiem. Kto podpalił Królikarnię?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 18:00
5 września warszawiacy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej "Mokotowski feniks, czyli tajemnica pożaru Królikarni". Uczestnicy będą musieli rozwikłać zagadkę przestępstwa sprzed lat.
rozwiń zwiń