Warszawskie neony - reklama, która tworzy klimat

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 11:20
Miłośnicy neonów z Warszawy najpierw je fotografowali, potem ratowali i odnawiali, a wreszcie - otworzyli muzeum. Teraz wydali album "Neon" ze zdjęciami Ilony Karwińskiej.
Audio
  • Witek Urbanowicz o specyfice warszawskich neonów (Stacja Kultura/Czwórka)
Miło cię widzieć - projekt Mariusza Lewczyka, który zwyciężył w konkursie Neon dla Warszawy w 2014 roku
"Miło cię widzieć" - projekt Mariusza Lewczyka, który zwyciężył w konkursie "Neon dla Warszawy" w 2014 rokuFoto: PAP/Tomasz Gzell

Najlepszy czas dla neonów to lata PRL. To wtedy kwiaciarnie ozdobione były przez gigantyczne kwiaty, a do barów mlecznych zapraszały uśmiechnięte krowy. W albumie wydanym przez Muzeum Neonów znalazły się m.in. materiały archiwalne pokazujące projekty starych neonów.

- Kiedyś każdy neon musiał być zatwierdzony przez naczelnego plastyka miasta, powstawały więc bardzo artystyczne projekty. Każda reklama musiała być dopasowana do budynku, wszystko było projektowane ręcznie. Dokumentacja znajduje się w archiwum miasta, ale to tej pory mało kto o niej wiedział - mówi Witek Urbanowicz z muzeum.

Dawniej konkretny kolor neonu przypisany był do danej branży - np. apteki miały reklamy w kolorze niebieskim. Z audycji dowiecie się, jakie punkty oznaczane były neonami czerwonymi, zielonymi i fioletowymi.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Witek Urbanowicz (Muzeum Neonów)

Data emisji: 21.12.2015

Godzina emisji: 10.00

mg/pj

Czytaj także

Niemoralne spacery. Szlakiem miejskich skandali

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 08:00
Kto był prekursorem Tindera i portali randkowych? Gdzie narodził się clubbing i dokąd kilkaset lat temu arystokraci udawali się wieczorami bez towarzystwa swoich żon? Odkrywamy prawdę o Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młody Chopin - zakochany i tryskający humorem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 14:00
Fryderyk Chopin w młodości uwielbiał żartować i bawić się z przyjaciółmi. A gdy się zakochał, posunął się nawet do wandalizmu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"U aktorek". Artystyczne kawiarnie z czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 17:00
Adam Radoliński i Łukasz Gosławski postanowili opowiedzieć o warszawskich kawiarniach artystycznych z lat 1939-1944. Tak powstał projekt "U aktorek".
rozwiń zwiń