Polacy i Islandczycy na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 12:00
- Mamy pyszne wafelki, jesteśmy pracowici, sprawdzamy się rybołóstwie i pijemy sporo piwa - taki wizerunek Polaka funkcjonuje, zdaniem Marlena Gabryszewskiej, na Islandii. Czy projekt wymiany filmowej "Ultima Thule – na krańcu świata" przełamie wzajemne stereotypy?
Audio
  • Rozmowa o polsko-islandzkim projekcie "Ultima Thule – na krańcu świata" (Stacja Kultura/Czwórka)
W Islandii mieszka ok.15 tyś. Polaków i jest to największa mniejszość narodowa
W Islandii mieszka ok.15 tyś. Polaków i jest to największa mniejszość narodowaFoto: pixabay (domena publiczna)

W listopadzie w Rejkjaviku można było obejrzeć między innymi "Misia", "Dzień świra", Różę" oraz "Dom zły". Teraz filmy islandzkie przyjechały do Polski: już można je obejrzeć w Gdańsku, a wkrótce - w Poznaniu i Warszawie.

- Rozpoczęliśmy od stworzenia listy emocji, a potem dopasowywaliśmy do nich filmy. Chcieliśmy zobaczyć, co Polaków oraz Islandczyków bawi, smuci, wzburza. I czy te uczucia są podobne, czy wręcz przeciwnie - mówiła Marlena Gabryszewska, reprezentująca Filmotekę Narodową - organizatora przedsięwzięcia.

Jaki obraz Islandii wyłania się z wybranych filmów? Ważnymi tematami okazują się m.in. tamtejszy półświatek oraz imigranci.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Marlena Gabryszewska (Filmoteka Narodowa)

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 10.00

mm/kul

Czytaj także

Muzyczna podróż przez zimne góry Islandii

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 13:00
W "Muzycznym Biurze Podróży" wybraliśmy się tym razem do Islandii, by posłuchać tamtejszego folkloru, ale także najnowszych hitów, które rządzą na listach przebojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Barany. Islandzka opowieść" - mądry i pokrzepiający film

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 00:18
- Grimur Hakonarson to przeuroczy człowiek z ogromnym dystansem do samego siebie. Film "Barany. Islandzka opowieść" powstał z poszanowaniem dla bohaterów i samej historii - mówi krytyk filmowy, Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walentynki w kinie: "Deadpool", "Ojcowie i córki", "Jak to robią single"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 16:00
Ekranizacja komiksu o miłości, która pokonuje śmierć, trudne relacje córki z ojcem i singielki w Nowym Jorku - filmowe premiery ocenia Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń