Dobre książki dla dzieci. Rozpalają wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 12:38
- Od kliku lat z czystym sumieniem mogę mówić, że na rynku książek dla dzieci jest bardzo dobrze - mówi w "Stacji Kultura" Ewa Świerżewska, krytyczka literatury dziecięcej, tłumaczka i redaktorka naczelna portalu Qlturka.pl.
Audio
  • Ewa Świerżewska, m.in., o nowościach w literaturze dziecięcej (Stacja Kultura/Czwórka)
Dobre książki dla dzieci. Rozpalają wyobraźnię
Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Dobra książka dla dzieci musi spełniać kilka istotnych kryteriów. - Po pierwsze musi mieć ciekawą, dobrze napisaną treść. Bardzo ważna jest poprawność językowa oraz ilustracje, które kreują dziecięce gusty. Kolejny element to jakość wydawnictwa - miło jest, jeśli taka książka przeżywa wiele pokoleń - tłumaczy Ewa Świerżewska.

Ewa Świerżewska Tam, gdzie dorośli widzą tylko żółty trójkąt, dziecko zobaczy znacznie więcej

Redaktorka zna większość książek dla dzieci, które pojawiają się na rynku - od tych bardziej poetyckich do czysto ilustracyjnych - a w Czwórce zdradza, jakie pozycje w 2016 roku najbardziej przykuły jej uwagę. - Ukazało się w Polsce kilka książek poruszających temat uchodźców. Uważam, że to jest rewelacyjna reakcja literatury dziecięcej. Autorzy chcą dzieciom przekazywać, co się dzieje na świecie - mówi zaproszona ekspertka.

Dobrą metodą na wyselekcjonowanie wartościowych dziecięco-literackich pozycji są konkursy - 2 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej nastąpi rozstrzygnięcie jednego z nich. "Przecinek i kropka" to prestiżowe i wyjątkowe wyróżnienie, bo przyznawane przez małych czytelników i ich rodziców. Jakie są kryteria nominowania kandydatów do nagrody? Między innymi tego dowiecie się z rozmowy z Ewą Świerżewską.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Ewa Świerżewska (krytyczka literatury dziecięcej, tłumaczka i redaktorka naczelna portalu Qlturka.pl)

Data emisji: 10.01.2016

Godzina emisji: 10.17

jsz/kd

      

Czytaj także

Życie barwniejsze niż literatura. Roald Dahl kończy dziś 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 13:22
"Gremliny", "Charlie i fabryka czekolady", "Matylda". Czy wiecie jaki życiorys stoi za tymi książkami dla dzieci?
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-booki vs druk. Czeka nas czytelnicza rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:31
Mamy obecnie do czynienia z paradoksem. Z jednej strony badania pokazują, że książek nie czytamy - pomimo licznych kampanii czytelnictwo promujących w 2015 roku aż 63 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki - z drugiej jednak, wzrasta sprzedaż e-booków. Czy księgarze będą zwijać interesy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ted Chiang. Pisze fantastykę dla humanistów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 13:37
Tym razem w "Stacji Kultura" znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska przenosi nas w świat autora, którego opowiadanie stało się przyczynkiem do powstania filmu "Nowy początek".
rozwiń zwiń