Oczytani serialowo. Co nas zelektryzuje w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 14:00
Dlaczego kochamy seriale? - Każdy ma swoje usprawiedliwienie. Ja uważam, że mówią nam one bardzo dużo o współczesności - mówiła w Czwórce dziennikarka zajmująca się kulturą i blogerka Anna Luboń.
Audio
  • Serialoholizm - jak oglądać seriale, aby nie zarywać nocy? (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- W ostatnich latach seriale bardzo się zmieniły, a widzowie stali się bardziej krytyczni - tłumaczyła Anna Luboń. Dziś nad serialowymi produkcjami pracuje sztab utalentowanych scenarzystów, wymyślających tak zwane cliffhangery, czyli mocne zawieszenia akcji. Przełomową produkcją było w tym sensie "Twin Peaks" Davida Lyncha. - To 26 lat temu była rewolucja. David Lynch wytyczył trendy, a teraz we wchodzącym niebawem na ekrany trzecim sezonie musi się zmierzyć z tym, co w pop kulturze zmienił - przekonywała w Czwórce Anna Luboń.

Anna Luboń Obecnie każdy nowy sezon serialu oczekiwany jest jak wielka premiera

2017 rok to jednak nie tylko premiera nowego sezonu historii morderstwa Laury Palmer, ale także nowe odcinki kultowego "House of Cards", które zapowiadają się niezwykle ciekawie, chociażby ze względu na panującą obecnie sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych. - Niewyobrażalną fikcję przerosła rzeczywistość. Jak Frank Underwood zaistnieje w rzeczywistości Donalda Trumpa? - pytała zaproszona dziennikarka.

W "Stacji Kultura" rozmawialiśmy z nią też o nowych polskich serialowych produkcjach oraz zastanawialiśmy się, skąd bierze się w nas serialowy głód i jak się mu nie poddawać, aby mieć czas choćby na czytanie książek.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Anna Luboń (dziennikarka, szefowa działu kultury magazyn "Gala" i autorka bloga "Cudkultury.pl")

Data emisji: 30.01.2017

Godzina emisji: 10.16

jsz/kd 

Czytaj także

Filmowy wyścig po Orły. Na kogo czekają statuetki?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
W Czwórce, dyrektorka Polskich Nagród Filmowych Orły oraz producentka filmowa i telewizyjna, Izabela Wójcik opowiadała, między innymi o liście kandydatów do tegorocznych nagród - figuruje na niej aż 50 filmów. Czy 2016 rok był dobry dla polskiej kinematografii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Kamińska. Piruety kręci w filmie i teatrze

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 12:30
W świecie filmu aktorka tańczy razem z Felicją, bohaterką animacji "Balerina", której użyczyła głosu. Baletowa produkcja wejdzie na ekrany naszych kin już 20 stycznia, a my spytaliśmy Julię Kamińską, jak pracowało jej się przy jej polskiej wersji językowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michalina Wisłocka na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 12:42
"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to najnowszy film w reżyserii Marysi Sadowskiej, który na ekrany kin wchodzi już 27 stycznia. W rolę rewolucyjnej ginekolożki wcieliła się Magdalena Boczarska.
rozwiń zwiń