Polskie Radio
Section05
dubbing

Jak wygląda praca aktora dubbingowego? 

Gość audycji Muzyczne podróże wcielił się w wiele postaci ze znanych i lubianych filmów animowanych. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedział m. in. o tym, na czym polega dubbing, czyli podkładanie głosu pod oryginalną wersję filmu, np. animowanego. Chodzi o to by czas mówienia danej kwestii przez aktora dubbingowego był taki sam, jak w oryginalnej wersji.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże dubbing aktorstwo Daria Druzgała radio dla dzieci

Tajemnice polskiego dubbingu, czyli kiedy w zagranicznym filmie mówią "po naszemu"

W Polsce dubbing nigdy nie był bardzo popularny, chociaż pierwsze tego rodzaju filmy pojawiły się w naszych kinach już przed wojną. Także po wojnie dominowały filmy z napisami bądź lektorem, ale część filmów, szczególnie dla dzieci, była dubbingowana. W ostatnich latach dubbing powraca do łask, także dzięki rosnącej jakości i popularności gier komputerowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM dubbing gry wideo gry komputerowe język polski tłumaczenie Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Trójka

Głos z dziecięcych bajek. Katarzyna Łaska o pracy aktora dubbingowego

Jest jedną z najpopularniejszych polskich aktorek dubbingowych. Jej głosem śpiewała Elsa z "Krainy lodu", postaci z wieczorynek, kinowych hitów oraz seriali dla nastolatków. Gościem "Trójki przed południem" była Katarzyna Łaska. Jak zaczęła się jej przygoda z dubbingiem? Na czym polega specyfika tej pracy?  
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Łaska dubbing aktor aktorzy aktorstwo Trójka KULTURA Marta Piasecka

Moc głosu. Wyzwania pracy w dubbingu

– Można grać w dubbingu dzieci, mamy, wiedźmuchy, ale też  krwinkę białą lub czerwoną w "Było sobie życie. Można też grać na przykład… krzesło. Nie zawsze gramy ludzi, także przedmioty. W Teatrze Polskiego Radia w audiobookach i słuchowiskach musimy swoim głosem wyczarować charakter postaci – opowiadała Joanna Pach-Żbikowska, wcielając się po chwili w… skrzypiące drzwi, Gargamela i słowika o poranku. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk Teatr Polskiego Radia dubbing