Czesław Mozil: dzisiaj Mozart byłby punkowcem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 11:50
- Kocham operę i nie muszę jej rozumieć. W Polsce boimy się sztukę przeżywać tak po prostu - przekonuje w Czwórce artysta, nawiązując do pracy nad swoim najnowszym albumem, który nagrał z barokową orkiestrą Arte dei Suonatori.
Audio
  • O czym śpiewa Czesław na nowej płycie z Arte dei Suonatori? (Stacja Kultura/Czwórka)
Czesław Mozil i prowadząca Stację Kultura Katarzyna Dydo w Czwórce
Czesław Mozil i prowadząca "Stację Kultura" Katarzyna Dydo w CzwórceFoto: Czwórka

Czesław Mozil Gdy zdawałem egzamin na Akademię, powiedziano mi, że jest we mnie ogromny potencjał. Kilka lat później jeden z moich nauczycieli stwierdził, że cokolwiek bym w życiu robił, to zawsze będę stał na scenie

"Czesław Śpiewa & Arte dei Suonatori" to orkiestrowy rozmach połączony z awangardową fantazją na temat współczesnej muzyki popularnej. Słodko-gorzkie teksty Michała Zabłockiego swobodnie łączą żartobliwą narrację z tematami tożsamości narodowej, patriotyzmu i emigracji, a tytuły i treść piosenek nawiązują do "znanych i lubianych" wierszy oraz popularnych rymowanek z lat dziecięcych. - W Polsce mówimy, że nie chcemy ludzi z innych krajów, a tak naprawdę ciągle przyjeżdżają do nas inne nacje - mówi Czesław Mozil.

W rozmowie z Kasią Dydo artysta opowiada nie tylko o tym, jak przebiegło zetknięcie dwóch światów - tak zwanej muzyki poważnej z popularną - ale także wspomina czasy, kiedy studiował na Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. - Najważniejsze dla mnie było, żeby przebywać wśród muzyków. Nie byłbym tym, kim dziś jestem, gdyby nie Akademia. Spotkałem tam fantastycznych muzyków i całkiem nudnych rzemieślników - twierdzi Czesław Mozil. 

Czesław Mozil Niektórzy myślą, że jestem burakiem. Mój wizerunek jest dla części społeczeństwa prowokacyjny

W audycji artysta mówi także o tym, dlaczego dorósł już do tego, żeby śpiewać o miłości, czego nauczył się, prowadząc warsztaty muzyczne dla sześciomiesięcznych bobasów, czemu na okładce jego nowej płyty jest burak oraz o czym, jego zdaniem, dzieci powinny śpiewać dorosłym.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Czesław Mozil (muzyk, piosenkarz, kompozytor i akordeonista)

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/mg

Czytaj także

Iga Chmielewska. Po co są "Bardzo brzydkie rysunki"?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 12:10
- Jako postać zawinięta w koc z pizzą w dłoni komentuję rzeczywistość za pomocą "Bardzo brzydkich rysunków". Okazuje się, że ta forma odpowiada internautom i są tacy, którzy za jednym razem oglądają wszystkie moje prace - opowiada Iga Chmielewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapytam inaczej. "Inny wymiar rozmów z gwiazdami"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 11:10
- Mówi się, że internet daje mnóstwo możliwości i każdy może mieć w sieci 15 minut sławy, ale konkurencja jest olbrzymia i coraz trudniej jest dobrze się "sprzedać" - mówi Paulina Drela, autorka kanału "Zapytam inaczej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daria Zawiałow: "A kysz!" to 100 proc. mnie we mnie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 13:29
- Stworzenie tej płyty to była długa droga, która wymagała ciężkiej pracy i poświeceń. Obecnie pracujemy już jednak nad stworzeniem następnej - mówiła w Czwórce Daria Zawiałow, której debiutancki krążek "A kysz!" ma dziś, czyli 3 marca 2017 roku, swoją premierę.  
rozwiń zwiń