"Jestem Przestrzeń" - muzyka do tekstów Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:43
Tuż przed obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 28 lipca w Parku Wolności w Warszawie odbędzie się koncert premierowy płyty Moniki Borzym pt. "Jestem Przestrzeń". Krążek powstał na bazie tekstów Anny Świrszczyńskiej i muzyki, skomponowanej przez Mariusza Obijalskiego.
Audio
  • O płycie Moniki Borzym "Jestem Przestrzeń" opowiada kompozytor muzyki Mariusz Obijalski (Stacja Kultura/Czwórka)
Monika Borzym podczas koncertu
Monika Borzym podczas koncertuFoto: PAP/Jan Bogacz

- Muzeum Powstania od kilku lat organizuje wydarzenia kulturalne. Grali już m.in. Voo Voo, Smolik, Lao Che. W tym roku zaproszono Monikę Borzym, a artystka zaproponowała mi współpracę - wspominał Obijalski. - To bardzo ciekawe wyzwanie kompozytorskie, mierzenie się z poezją Świrszczyńskiej.

Anna Świrszczyńska to poetka i dramatopisarka, która tworzyła m.in. w okresie Powstania Warszawskiego. Mariusz Obijalski opowiadał w Czwórce m.in. o swoim spojrzeniu na jej wiersze. - To inna narracja, spojrzenie na człowieka po Powstaniu. Wiersze są piękne, uniwersalne i ponadczasowe. Wiele z nich mogłoby zostać napisanych wczoraj - mówił muzyk. Opowiadał także o swoich doświadczeniach związanych z czytaniem poezji Świrszczyńskiej, o powstawaniu płyty Moniki Borzym, a także o tym jakie utwory usłyszymy na tym krążku. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Mariusz Obijalski (kompozytor)

Data emisji: 24.07.2017

Godzina emisji: 10.15

kd/mz

Czytaj także

Szczęśliwy jak Duńczyk. Jaki jest skandynawski patent na szczęście?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:20
Dania to kraj, który uchodzi za jeden z najszczęśliwszych na świecie, mimo, że średnia temperatura w lecie nie przekracza tam 17 stopni. - Duńczycy umieją cieszyć się z bycia razem, biesiadowania, wspólnego spędzania czasu - opowiadał Kristof Zorde, Duńczyk, mieszkający w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Regałowisko. Święto muzyki reggae w Bielawie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 14:20
Regałowisko Bielawa Reggae Festiwal to jeden z największych festiwali muzyki reggae w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku, co daje mu status najstarszego plenerowego festiwalu reggae w naszym kraju. - Nasz festiwal odbywa się w otoczeniu Sudetów i Gór Sowich. Jest też jezioro, na którym bardzo dużo się dzieje - mówi w Czwórce organizator Regałowiska Rafał Smoliński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Księgarnie" - oryginalny przewodnik po księgarniach świata

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:28
Tropem najstarszych, najpiękniejszych, ale także nowoczesnych księgarni od Europy, poprzez Stany Zjednoczone, aż po Australię czy afrykańskie wioski - to szlak, którym prowadzi nas Jorge Carrión, autor przewodnika "Księgarnie".
rozwiń zwiń