Polscy naukowcy niczym Indiana Jones. Co kryją skarby Peru?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 15:58
Według amerykańskiego magazynu "Archeology" było jednym z dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku. National Geographic informację na temat tego wykopaliska przetłumaczyło na ponad 20 wersji językowych na całym świecie. 
Audio
  • Dr Miłosz Giersz o wystawie "Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey" (Stacja kultura/Czwórka)
Skarby królewskiego grobowca w Castillo de Huarmey
Skarby królewskiego grobowca w Castillo de HuarmeyFoto: mat. prasowe Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Ci, którzy dokonali tego odkrycia w 2013 roku otrzymali od miesięcznika "Travaler" prestiżową nagrodę "Naukowego odkrycia roku". Dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz we współpracy z peruwiańskimi badaczami jako odkryli niezwykłe znalezisko pochodzące jeszcze z preinkaskiej cywilizacji Wari. Ich prace po raz pierwszy w Polsce możemy oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie na wystawie "Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey".

Dr Miłosz Giersz tłumaczył, że żeby trafić do podobnego miejsca trzeba mieć odrobinę szczęścia. - Pracowaliśmy w regionie położonym na pustyni, 300 km na północ od dzisiejszej stolicy kraju Limy. Nasze badania w tym rejonie były pionierskie. Była to bowiem ostania biała plama na peruwiańskiej mapie archeologicznej. Po ponad dziesięciu latach prac rozpocząć badania nastawiając się raczej na dokumentację, niż wykopaliska - opowiadał. 

Co udało się odkryć badaczom? Jakie części kolekcji możemy zobaczyć na wystawie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: dr Miłosz Giersz Prezes Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych

Data emisji: 14.03.2018

Godzina emisji: 11.08

Czytaj także

Powrót do przeszłości na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:51
- Wielu mówi, że lata 80. to najbardziej mroczny okres PRL-u. Jednocześnie był to czas, w którym widać było pierwsze "jaskółki zmian" i pierwsze trendy, które przychodziły do nas z tzw. "Zachodu" - mówiła kuratorka wystawy "Eksperyment: Ekspedycja '88" Annna Grunwald. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bestiarium – świat wykuty z żelaza". Wystawa prac Marioli Wawrzusiak

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 15:01
Małpy, nietoperze, sowy, mrówki, a nawet łoś – gigantyczne rzeźby wykonane z żelaznych odpadów. "Bestiarium" – wystawa prac krakowskiej artystki Marioli Wawrzusiak to zaproszenie do fascynującego świata, w którym sztuka i natura wzajemnie się przenikają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eufemia. Legenda warszawskiego ASP stanie się galerią sztuki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 14:53
Eufemia to lokal, który znajduje się w budynku rektoratu ASP. Od początku jego przestrzeń współtworzona z udziałem studentów. Miejsce, które do niedawna było kultowym warszawskim klubem właśnie przeszło metamorfozę i stało się galerią sztuki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elementarz sportów zimowych na wystawie "Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 14:37
Drewniane narty, banbusowe kijki, łyżwy ze zbitej zwierzęcej skóry. Wymienione przedmioty to eksponaty, które znajdują się na nowej wystawie Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bagaż osobisty". Wystawa o bólu, strachu i ucieczce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 14:10
W 50. rocznicę Marca '68 Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę "Bagaż osobisty. Po Marcu". - To opowieść o grupie dwudziestolatków, którzy na skutek antysemickiej nagonki zostali pozbawieni ojczyzny - mówi autorka wystawy Agata Tuszyńska. 
rozwiń zwiń