Plejada gwiazd światowej literatury na Festiwalu Apostrof

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 17:00
Międzynarodowy Festiwal Apostrof to coś więcej niż święto literatury. Oprócz spotkań ze znanymi pisarzami organizatorzy zapraszają do klubu festiwalowego, w którym będą odbywały się koncerty i wydarzenia specjalne. Będziemy mogli spróbować m.in. kuchni inspirowanej literaturą.
Audio
  • Noblista gościem Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof (Stacja kultura/Czwórka)
Laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury Orhan Pamuk gościem III odsłony Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof
Laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury Orhan Pamuk gościem III odsłony Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof Foto: PAP/Marta Perez

Kuratorami poprzednich edycji festiwalu byli Sylwia Chutnik i Szczepan Twardoch. W tym roku tę rolę powierzono Jackowi Dehnelowi - pisarzowi wielokrotnie nominowanemu do Literackiej Nagrody Nike, laureatowi Nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz Paszportem Polityki, Honorowemu Ambasadorowi Polszczyzny. - Każdego roku to kurator wybiera gości i wydarzenia, które odbędą się w ramach festiwalu. Jego wybory wpływają na ostateczny kształt programu - wyjaśniał Marcin Maćkiewicz, organizator festiwalu Apostrof. 

- Kurator ma największy wpływ na kształt debat i dyskusji, dlatego szukamy takich tematów, które kuratorowi festiwalu są bliskie. Jackowi Dehnelowi bardzo bliski jest temat tłumaczenia, ponieważ oprócz tego, że jest pisarzem, jest też tłumaczem. W ramach tegorocznej odsłony festiwalu będzie to ważny wątek: zarówno w części przeznaczonej dla profesjonalnych tłumaczy, jak i określeniu rozumianym szerzej - w ujęciu literatury jako materii tłumaczenia świata - opowiadał.

Festiwal odbędzie się w siedmiu miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, we Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach oraz Szczecinie. O tym, jakie atrakcje czekają na odwiedzających tegoroczną odsłonę oraz jakich literackich gości będzie można na nim spotkać rozmawialiśmy w "Stacji kultura". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Maćkiewicz (organizator festiwalu Apostrof)

Data emisji: 9.04.2018

Godzina emisji: 10.07

ac

Czytaj także

Wesołe historie jak życie Olgi Rudnickiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 16:35
- Kiepsko u mnie z dyscypliną, a moje życie to chaos. Zazdroszczę autorom, którzy potrafią się zmobilizować. Podobnie jak bohaterowie moich książek, mam niepoukładaną rzeczywistość - mówiła Olga Rudnicka, autorka książki "Zbyt pięknie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maurice Herzog i "Annapurna". Wyprawa w góry jak thriller

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:10
- Herzog oceniany był jako człowiek, który dokonał rzeczy niemożliwej. Wszedł na Annapurnę w 1950 roku. Choć wyprawa ta przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, zakończyła się dla niego nieszczęśliwie: utratą palców u nóg i rąk - opowiadała o alpiniście Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto zabił, czyli jak trzymać w napięciu do ostatniej strony?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
- Pisząc swoje książki czuję się trochę jak iluzjonista. Energicznie macham jedną reką i wyczyniam nią cuda, a prawdziwie ważne rzeczy robię drugą. I na tym polega pisanie kryminałów - przekonuje Wojciech Chmielarz, autor m.in. "Farmy lalek" i "Cieni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:36
- Lisa Lueddecke jest dowodem na to, że prowadząc blogi i portale książkowe można dojść do wniosku, że pisanie książek to zajęcie na tyle inspirujące, żeby zająć się tym samemu - mówiła w Czwórce Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

O rosyjskiej współczesności na spotkaniach w klubie ROSczytani

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 15:15
ROSczytani to nowy, otwarty klub literacki skierowany do entuzjastów czytania. Czytelnicy mają szansę spotkać się w niezobowiązującej atmosferze, by wspólnie z autorami dyskutować wokół ich przekładanych na język polski książek.
rozwiń zwiń