Lot na Księżyc. "W misji Apollo 11 przemyślany był każdy guzik"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 11:30
Mija 50 lat od momentu, gdy Neil Armstrong postawił stopę na Srebrnym Globie. Od 20 lipca w Domu Spotkań z Historią będzie można oglądać wystawę "Zdobyć Księżyc", prezentującą fotograficzną podróż z Ziemi na Księżyc.
Audio
  • "Zdobyć Księżyc"- nowa wystawa w Domu Spotkań z Historią (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Misja Apollo 11 była transmitowana i śledzona przez media na całym świecie. Na zdjęciu artykuł z pierwszej strony The Washington Post Misja Apollo 11 była transmitowana i śledzona przez media na całym świecie. Na zdjęciu artykuł z pierwszej strony The Washington Post

- Lądowanie na Księżycu jest dla nas czymś oczywistym. Kiedy zaczynamy o tym myśleć, w naszej głowie pojawia się wiele pytań, np. o to, dlaczego nas tam jeszcze nie ma. Szukając odpowiedzi na to pytanie uświadomiłam sobie jak bardzo jest to skomplikowane, drogie i niebezpieczne. Nad lotem Apollo 11 pracowało ponad 400 tysięcy ludzi, przemyślany był każdy guzik - mówiła Anna Kinowska, kuratorka wystawy.

Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Także relacje świadków, którzy pamiętają to historyczne wydarzenie.

Ludzie, którzy oglądali moment lądowania nie zdawali sobie sprawy, że astronauci wylądowali na prawie pustym baku. W trakcie lotu kilkakrotnie włączył się alarm, co chwilę pojawiała się kolejna awaria. Na załodze spoczywała ogromna presja Anna Kinowska

- Ludzie na całym świecie zarywali noc, by śledzić to wydarzenie. Lądowanie na Księżycu odbyło się wieczorem, ale na powierzchni astronauci znaleźli się dopiero o 3 nad ranem i spacerowali przez około dwie godziny. Każdy ich krok był transmitowany w telewizji, dlatego niektórzy pozostawali przy odbiornikach do 5 rano - opowiadała kuratorka. 


Fragment artykułu prasowego o misji Apollo 11
Fragment artykułu prasowego o misji Apollo 11 w The Daily Telegraph

Z jakimi problemami w trakcie lotu na Księżyc musiała zmierzyć się załoga Apollo 11? Co właściwie powiedział Neil Armstrong stawiając pierwsze kroki na Srebrnym Globie? W jakim celu udała się tam amerykańska misja badawcza? Czy wszystko poszło zgodnie z planem? Kto był ostatnim człowiekiem na Księżycu? Co znajdziemy na wystawie w Domu Spotkań z Historią? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Kinowska (kuratorka wystawy)

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 11.07

ac/pj

Czytaj także

"Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu". Sztuka ruchu w BWA Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:27
BWA Wrocław Główny to nowe miejsce na mapie tego miasta, związane ze sztuką współczesną. Powstało w 2017 roku, kiedy Wrocław nosił jeszcze tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dotknij sztuki" - dzieci chcą doświadczać! A dorośli?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:36
- Tej wystawy można dotknąć, przesunąć, chłonąć wszystkimi zmysłami - mówią reprezentatki Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. - Takie było załozenie tej wysatwy by można było ją odbierać wszystkimi zmysłami - dodają. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ośmieceni". Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik szokuje i zmusza do refleksji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 17:32
Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik nie jest zwyczajną instalacją artystyczną. Eksponaty, które możemy oglądać przy Bulwarach wiślanych pokazują skalę zanieczyszczenia naszej planety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Farba znaczy krew. Kobiety o kobietach i malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:03
- Tytuł wystawy "Farba znaczy krew" to przewrotne siegnięcie po tytuł innego utworu kultury - książki byłego myśliwego Zenona Kruczyńskiego - wyjaśnia Natalia Sielewicz, kuratorka ekspozycji w MSN. - Publikacja była pewnego rodzaju comingoutem, opisaniem całego procederu myśliwstwa - dodaje. 
rozwiń zwiń