Krzesło, a sprawa duńska. Jak opowiedzieć historię kraju za pomocą designu?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 17:25
Na początek Dominika Klimek zabiera nas w podróż do Danii. Tam, w Kopenhadze, w Muzeum Designu znajdziemy kilka wystaw, na które warto się wybrać.
Audio
  • Rzeźba w Turynie, nowe spojrzenie na sztukę korzeni w muzeum w Tromso. Dominika Klimek poleca wystawy (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Heiko Koppenhagen/Pixabay

fotel 366 shutterstock_689997184 1200x660.jpg
Historia designu. Ile o przywódcy mówi krzesło, na którym siedzi?

- Pierwsza z nich nosi tytuł "The Danish Chair - An International Affair, czyli "Duńskie krzesło - międzynarodowa sprawa" i opowiada o historii Danii - mówiła dziennikarka Czwórki, Dominika Klimek. A dokładniej, o historii projektowania. - Krzesła są blisko człowieka. Określają status osoby, która na nich siedzi. To temat chętnie podejmowany przez projektantów, zwłaszcza, że zaprojektowanie dobrego krzesła jest trudniejsze, niż zaprojektowanie wieżowca - tłumaczyła przytaczając słowa kuratorów wystawy. Kolekcja prezentuje ponad 100 lat duńskiego wzornictwa od prostych projektów jadalnianych po niezwykle skomplikowane konstrukcje. To ciekawy sposób, by zapoznać się z duńskim projektowaniem - zachęcała. 

Logo twórców  nurtu Bauhaus Logo twórców nurtu Bauhaus

Zainteresowani niemieckim designem powinni odwiedzić wystawę poświęconą nurtowi Bauhaus. To kierunek architektoniczny, jeden z prądów niemieckiego modernizmu i określenie szkoły artystyczno-rzemieślniczej, której założycielem był niemiecki architekt modernistyczny Walter Gropius. Nazwa nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte – szkoły skupiającej rzemieślników różnych dziedzin rzemiosła budowlanego.

Razem z Peterem Behrensem i Henrym van de Velde rozwijali ideę standaryzacji, która umożliwiała połączenie coraz szybciej rozwijającej się technologii budowlanej ze sztuką. Bliskie były im standardy wykorzystywane we wzornictwie przemysłowym. Architektura (i sztuka) powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Szkoła istniała przez trzynaście lat, do jej rozwiązania przez nazistów w 1933 roku. W 2019 roku Bauhaus obchodzi 100-lecie powstania, obszerną wystawę na temat nurtu możemy oglądać do 1 grudnia w Muzeum Designu w Kopenhadze, w którym nie zabrało również projektów poświęconym najnowszym trendom w duńskim wzornictwie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Galleria d'Arte Moderna Torino (@gamtorino)

W audycji zajrzeliśmy też do Turynu na wystawę rzeźby włoskiego artysty Paolo IcaroTromsø, zaglądając do Nordnorsk Kunstmuseum. O wystawach, które aktualnie możemy tam oglądać opowiedział z dyrektor muzeum Jérémie M. McGowan.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jérémie M. McGowan (dyrektor Nordnorsk Kunstmuseum)

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 10.32

ac

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Andy Warhol w Sztokholmie i nowe spojrzenie na chorwacki design

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:27
Na początek zaglądamy do Zagrzebia, gdzie w Muzej Mimara możemy oglądać prace bośniackiego fotografa Zorana Filipovića.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja mody Diora i motywy animalistyczne w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:35
- Zaczynamy od podróży do Denver, gdzie przyglądamy się wystawie "Zwierzęta w sztuce", a te, występują tam pod wieloma postaciami - mówiła dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: malarskie kamikadze, Gilbert i George w Helsinkach

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 14:09
W Helsinkach, w Muzeum Sztuki HAM możemy oglądać prace legendarnego duetu brytyjskich twórców Gilberta i George'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: abstrakcyjne krajobrazy i pochwała dekoracyjności

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 12:00
Zwiedzanie wystaw na świecie rozpoczniemy od Paryża, gdzie w Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oglądać możemy wystawę malarza Zao Wou-Ki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Helen Levitt i Ed Ruscha na wystawach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:59
Nazywana jest najmniej znaną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiej fotografii XX wieku. Porównywana z Henrim Cartierem-Bressonem czy Walkerem Evansem, przez niemal 70 lat tworzyła zdjęcia, które stały się niezwykle wyrazistą dokumentacją przekroju społecznego Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wes Anderson w Wiedniu, Tamara Łempicka w Madrycie. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:54
- Kunsthistorisches Museum to encyklopedyczne muzeum poświęcone dawnym mistrzom. Nie kolekcjonujemy sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale chcemy docierać do sceny takiej sztuki - mówiła Sabine Haag dyrektor Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria jak plac zabaw i wystawa na cześć ery minispódniczki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 18:41
"Swinging London: A Lifestyle Revolution" to wystawa, która pzedstawia kolecję stojów, projektów i dodatatków, które w latach 50. ubiegłego wieku można było oglądać na brytyjskich ulicach.
rozwiń zwiń