Polecamy książki. John Grisham - "Dzień rozrachunku"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 16:48
- John Grisham to mistrz prawniczego thrillera. Wydał mnóstwo książek, w tym powieści dla młodzieży i fabularyzowane reportaże. "Dzień rozrachunku" różni się jednak od jego poprzednich powieści - mówiła Kinga Michalska. 
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/MIND AND I

1200_Elżbieta_II_shutterstock.jpg
Polecamy książki - "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti

- Książka zaczyna się jak "typowy Grisham" - mówiła Kinga Michalska. Pete Banning był wzorowym obywatelem Clanton, odznaczonym bohaterem II wojny światowej, głową prominentnego rodu, dobrym chrześcijaninem, uczęszczającym do miejscowej świątyni metodystów. Pewnego październikowego poranka obudził się, wyszedł z domu i, zupełnie spokojny, zastrzelił swojego przyjaciela, wielebnego Dextera Bella. - Po tym dramatycznym wydarzeniu jedynym, co Pete Banning powiedział szeryfowi, prawnikom, sędziemu i ławie przysięgłych, było: "Nie mam nic do powiedzenia" - mówiła Kinga Michalska. Choć dla głównego bohatera może się to skończyć karą śmierci, nie wyjawia on motywu swoich działań. - Tak naprawdę nie szukamy odpowiedzi "kto zabił", ale "dlaczego" to zrobił - tłumaczyła gość Czwórki.

Posłuchaj
05:40 2020_07_28-11-42-08_CZWÓRKA_Michalska.mp3 Kinga Michalska opowiada o książce "Dzień rozrachunku" Johna Grishama (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Dzień rozrachunku" to niezwykła podróż m.in. przez "gotyckie" południe Ameryki, filipińską dżunglę z czasów II wojny światowej, przerażające zakamarki szpitala psychiatrycznego, aż na salę sądową w Clanton, gdzie adwokat Pete’a Banninga próbuje ocalić jego życie. - Mamy tu trójdzielną konstrukcję książki. Po tym, co wydarza się w pierwszej części, przenosimy się w przeszłość Pete'a Benninga. Był żołnierzem, a podczas wojny przeżył m.in. pobyt w obozie koncentracyjnym, ataki Japończyków. To zmieniło go jako człowieka, a czytelnicy dowiadują się tego powoli, po kolei - mówiła Kinga Michalska. - To książka nie tylko o wojnie, ale także o tym, jak upada "mit amerykańskiego Południa". Benning pochodzi z rodziny bogatych plantatorów, a przez wojenne wydarzenia jego rodzina, i jej podobne, "tracą na znaczeniu". 

Czytaj także: 

John Grisham jest prawnikiem, który porzucił togę na rzecz pisarstwa. Najprawdopodobniej jednak nie przewidywał, że na swojej literaturze zarobi fortunę. Już jego pierwsza książka "Czas zabijania" została zekranizowana, a film stał się hitem. - "Dzień rozrachunku" to powieść, która zadowoli nie tylko fanów literatury Johna Grishama - mówiła Kinga Michalska. 

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 28.07.2020

Godzina emisji: 11:40

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. "Powietrze, którym oddychasz" Frances de Pontes Peebles

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 19:24
Kinga Michalska poleca książkę "Powietrze, którym oddychasz" Frances de Pontes Peebles. Napisana w 2018 roku, obsypana nagrodami powieść jest historią o prawdziwej kobiecej przyjaźni, zazdrości i pasji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy seriale - "Ramy", "Przeklęta" i wracamy do 1973 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 15:00
Dużą popularnością na platformach streamingowych cieszą się seriale "Ramy" czy "Przeklęta". Kaja Klimek opowiada o nich w Czwórce i zabiera słuchaczy w serialową podróż w czasie, do 1973 roku i serialu Ingmara Bergmana. 
rozwiń zwiń