Niepodległa do Hymnu. Zabrzmi w każdym domu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 13:39
W tym roku obchody Dnia Niepodległości będą przede wszystkim wirtualne. - W tym roku z względu na ograniczenia zachęcamy by śpiewać w domu, na balkonie, na podwórku, żeby symbolicznie pokazać, że jesteśmy wspólnotą, która potrafi upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii - mówi Kamil Wnuk, rzecznik Biura Programu "Niepodległa do Hymnu". 
Flaga Polski
Flaga PolskiFoto: satynek/pixabay

rodzina Marcińskich przystanek niepodłegłość jka zmieniał się świat 1200.jpg
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość i edukacyjnej gry "Tak zmienił się świat" o historii radia

11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego", płynący z setek gardeł i serc. W akcji "Niepodległa do Hymnu" zainicjowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. W tym roku będzie nieco bardziej kameralnie, bo 102. rocznicę odzyskania niepodległości będziemy świętować głównie w domach. 


Posłuchaj
09:43 czwórka stacja kultura 10.11.2020 niepodległość.mp3 Jak świętować 102. rocznicę odzyskania niepodległości (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- O 12.00 hymn Polski zagrają najważniejsze stacje radiowe w Polsce, w tym wszystkie anteny Polskiego Radia - mówi gość Anny Hardej. - W sieci odbędzie się Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W ubiegłych latach było to przedsięwzięcie organizowane właśnie tam, w Warszawie. W tym roku Krakowskie Przedmieście zastąpi studio telewizyjne, które scenografią będzie przypominało najważniejsze elementy Krakowskiego Przedmieścia - dodaje.


kobieta samolot vintage shutterstock 1200.jpg
Jak kobiety zdobywały niebo

Bystre oko w scenografii wypatrzy charakterystyczne elementy reprezentacyjnej ulicy Warszawy: Hotel Bristol, Kordegarda, Pomnik Mikołaja Kopernika, brama UW czy pomnik Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. 


Niepodległa do hymnu! 2020/Niepodległa

- Podczas wirtualnej odsłony festiwalu zobaczymy 3 sceny. Na scenie muzycznej wystąpią: Enej, Paweł Domagała, Ania Dąbrowska, Organek, Miłosz. Pomiędzy koncertami nie zabraknie atrakcji dla dzieci, bajki przeczytają znani aktorzy - zapowiada Kamil Wnuk. 

Wieczór to czas na tańce, czyli "Prywatka Niepodległa". Klasycznych tańców polskich będzie uczył Janusz Prusinowski w towarzystwie zespołów ludowych. 

Wszelkim wydarzeniom w ramach festiwalu będzie towarzyszył tłumacz języka migowego i audiodeskrypcja. 


Czytaj także:


hymn_art_1200 bez daty.jpg
Serwis Polskiego Radia: Hymn Polski

Nie tylko w Polsce

W tym roku 102. rocznica odzyskania niepodległości obchodzona jest wirtualnie. Dołączają się do niej duże i małe centra kultury polskiej, placówki dyplomatyczne z całego świata. Jednym z nich jest Centrum Kultury Polskiej w Dynebrgu. - 11 listopada zaplanowaliśmy złożenie kwiatów i wieńców - mówi przedstawicielka placówki. - Przez pandemię nie możemy zaprosić wielu gości, ale z pewnością udział wezmą polscy dyplomaci czy Polacy mieszkający w Dyneburgu. 

12 listopada zostanie otwarta wystawa "Za wolność naszą i waszą", która na 10 planszach wystawowych eksponuje 40 zdjęć z 1918 roku.  

11 listopada startuje też Przystanek Niepodległość, którego główną atrakcją jest gra online związana z Polskim Radiem. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał: Ola Jasińska

Data emisji: 10.11.2020

Godzina emisji: 11.13

pj

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Służące do wszystkiego. Dziewczyny bez prawa do własnego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 09:50
Na początku XX wieku w Warszawie każda rodzina mieszczańska miała przynajmniej jedną służącą. Najliczniejszą grupę stanowiły "służące do wszystkiego", które w swojej książce opisała Joanna Kuciel-Frydryszak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kobiety zdobywały niebo

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 14:40
"Dziewczyny na skrzydłach" to powieść o dziewczynach, które nie dały sobie wmówić, że są gorsze, że czegoś nie mogą zrobić. Dopięły swego i poleciały. 
rozwiń zwiń