Galerie dookoła świata. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 19:40
8 grudnia minęło 40 lat od śmierci Johna Lennona. Ex-Beatles został zastrzelony przez mężczyznę, który zaledwie kilka godzin wcześniej wziął od niego autograf. - Historia artysty oraz jego związku z Yoko Ono stała się tematem nowej wystawy w japońskim Muzeum Sztuki i Muzyki Roppongi - mówi dziennikarka Ada Janiszewska. 
Yoko Ono i John Lennon na okładce singla Woman
Yoko Ono i John Lennon na okładce singla "Woman"Foto: Kraft74/shutterstock.com

Miłość Johna i Yoko w muzeum

"Podwójna fantazja" prezentuje twórczość oraz pamiątki po jednej z najbardziej rozpoznawalnych par popkultury - Yoko Ono i Johna Lennona. - Na wystawie zobaczymy m.in. okulary Lennona i Ono, które są ustawione tak, by "patrzeć" na siebie, odręczny tekst "Imagine", oraz instalację "Apple", która dokumentuje ich pierwsze spotkanie - opowiada autorka cyklu "Galerie dookoła świata".

Double Fantasy – John & Yoko, Museum of Liverpool | The Guide Liverpool

Wystawa po raz pierwszy pokazywana była w rodzinnym mieście Lennona, Liverpoolu w 2018 roku, gdzie przyciągnęła bezprecedensową liczbę 700 000 odwiedzających.

Posłuchaj
07:41 [CZWORKA]Stacja Kultura 9 grudzień 2020 galerie.mp3 Po najciekawszych wystawach na świecie oprowadza Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Myszka Micki i Kaczor Donald na froncie

Stworzone przez Walta Disneya postacie odegrały znaczącą rolę w trakcie II wojny światowej. I choć brzmi to mało poważnie, jest historią prawdziwą, o której opowiada nowa wystawa w rodzinnym muzeum Disneya - opowiada Ada Janiszewska. - To retrospektywa obszernego wkładu studia Walta Disneya w wysiłki aliantów w trakcie II wojny światowej.

Mickey Mouse Goes To War (1942) / Airboyd

Kiedy Walt Disney otrzymał wiadomość, że parcela jego studia w Burbank została zarekwirowana jako baza przeciwlotnicza amerykańskiej armii po zbombardowaniu Pearl Harbour, twórca kreskówek i jego pracownicy zobowiązali się wspierać wysiłki wojenne bez żadnego zysku. - 90 proc. produkcji studia z tego okresu to filmy szkoleniowe, propagandowe oraz kampanie reklamowe. Studio było budowniczym morale zarówno ludności cywilnej, jak i wojsk alianckich. Walt Disney wiedział, że karykatury będą dobrym sposobem do komunikowania się z Amerykanami - mówi dyrektor muzeum Kirsten Komoroske. - Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy zorganizować pierwszą tak kompletną wystawę badającą ten temat.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 09.12.2020

Godzina emisji: 10.13

kul

Czytaj także

Dizajnersko, ekologicznie i z polskim akcentem - przegląd światowych wystaw

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 15:33
Podróżujemy w poszukiwaniu kulturalnych inspiracji. Na wystawy w Helsinkach, Londynie, Kopenhadze i Nowym Jorku zaprasza Ada Janiszewska.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robi czerwona krowa w Wiedniu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 13:50
"Srebrne chmury" i "Tapeta z krową" Warhola w wiedeńskim MUMOK oraz instalacja "Cinematic Illumination" w nowojorskiej MoMA. Jak co tydzień Ada Janiszewska zaprasza na światowe wystawy. 
rozwiń zwiń