Cykl na ferie. Muzyka inspiruje - młodzi, zdolni i sławni

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:00
Tworzenie muzyki i pisanie tekstów? Czemu nie? Dziennikarz muzyczny Damian Sikorski przez ferie inspirował naszych słuchaczy do pisania piosenek, komponowania, śpiewania, grania i zakładania zespołów. W ostatnim już odcinku cyklu przyglądamy się zespołom, które powstały w młodym wieku i osiągnęły sukces. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ 4 PM production.
monika brodka 1200 fot kulik.jpg
Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. "Granda" Moniki Brodki

U2, Nirvana, The Doors, Pearl Jam, Republika, Greta van Fleet - co ich łączy? Wszystkie te zespoły zostały stworzone przez bardzo młodych ludzi, w liceum, na studiach. Dzięki talentowi i charyzmie swoich członków odniosły sukces. Na początku warsztat muzyczny nie był tak ważny jak świeże, płynące z serca spojrzenie na muzykę i miłość do niej.


Posłuchaj
08:45 Czwórka/ Stacja Kultura - Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje 14.01.2021.mp3 Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje - młodzi, zdolni i sławni (Stacja Kultura/Czwórka)

- Za wzór stawiam sobie zespół U2 i myślę, że to jest najlepszy przykład. Powstali w 1976 roku z inicjatywy wtedy 15 letniego Larry Mullena, czyli perkusisty grupy, który zrobił w domu casting. Potem dołączyli do niego Ivan McCormick, Adam Clayton, The Edge i Bono - opowiada Damian Sikorski


Źr. YouTube/ U2-With Or Without You

 - I tak, zespół gra do dziś niezmiennie w tym samym składzie, z tym samym menadżerem i to jest niesamowite. Stanowią taką rodzinną muzyczną grupę i to jest wzór do naśladowania. Ich początki nie były łatwe, grali w malutkich klubach, odbywały się koncerty bez publiczności, grali tylko dla siebie, a dziś to jest zespół, który zapełnia stadiony - dodaje. 


Źr. Youtube/ Pearl Jam - Alive


Takimi kapelami, zrodzonymi z młodzieńczej pasji do muzyki były również The Doors, Nirvana, Pearl Jam, Rage Against the Machine. Z młodszych - Greta van Fleet, którzy porównywani są do Led Zeppelin, a jej członkowie, przed osiągnięciem pełnoletności, grali już duże trasy koncertowe.


Źr. YouTube/Greta van Fleet - Highway Tune


Z naszego podwórka do takich grup należą Republika i The Dumplings, o której Damian Sikorski mówi: - To młodzi ludzie, gdy startowali te dźwięki, które grali były słabe, ale wszystko się rozkręcało i ten zespół jest dziś doskonały.  Mimo, że zawiesił działalność, ale indywidualnie rozwijają się jako muzycy. Justyna Święs, doskonała tekściarka i wokalistka, zaraz wyda płytę i myślę, że wszyscy padniemy na kolana. Kuba Karaś, jest wziętym producentem i dziś ustawia się do niego kolejka.

Żr. YouTube/The Dumplings - Kocham być z Tobą


Ja radzi Damian Sikorski jeśli czujecie, że macie smykałkę i talent i chcecie grać na instrumencie nie zastanawiajcie się zbyt długo. Plusami tworzenia w młodym wieku jest niezależność, nieznajomość do końca dźwięków, a przede wszystkim pasja tworzenia tak, jak serce podpowiada. - Tak zrobiło wiele zespołów, w tym te wspomniane - mówi dziennikarz muzyczny. - Oni tworzyli po prostu tak jak chcieli, nie byli jeszcze osłuchani z muzyką, nie byli w tym środowisku muzycznym, nie mieli podpowiedzi z zewnątrz i po prostu grali i stworzyli własne gatunki i to jest właśnie najpiękniejsze.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 14.01.2021

Godzina emisji: 11:15

aw

Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Albumy, które trzeba znać. Poleca DJ Bert

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 06:00
Przez całe ferie w audycji "Pierwsze słyszę" dziennikarz i didżej Norbert Borzym będzie opowiadać o albumach, które miały wpływ na muzykę współczesną i nowe brzmienia.  
rozwiń zwiń