Zwiedzaj z domu. Wirtualne spacery śladem UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:45
- Jeszcze rok temu wydawało nam się, że wiele podróży przed nami, ale pandemia spowodowała, że jesteśmy w domu. Stąd pomysł, żeby zorganizować cykl mówiący o miejscach wyróżnionych przez UNESCO. Online odwiedzimy zakątki zarówno w Polsce, jak i w Europie - mówi dr Olaf Kwapis z Muzeum Warszawy.
Katedra w Aachen. Zdjęcie ilustracyjne
Katedra w Aachen. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Christian_Schmidt

Kertu shutterstock arktyka grenlandia 1200.jpg
Galerie dookoła świata. Wystawy, które warto zobaczyć online

Póki co, czas nie sprzyja podróżom w ich tradycyjnej formie. W okresie społecznego dystansu proponujemy więc wędrówki wirtualne do niezwykłych, europejskich miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.


Posłuchaj
12:13 Czwórka/Stacja Kultura - UNESCO 02.02.2021.mp3 Podróże z domu, śladem UNESCO (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Lista powstała w latach 50. XX wieku. Zaczęto wpisywać na nią zabytki, obiekty, miasta, założenia architektoniczne ważne dla Europy i dla światowego dziedzictwa - mówi gość audycji. - Cykl polega na tym, że państwo zgłasza dany obiekt, a potem specjalna komisja, po rozpatrzeniu wniosku, wpisuje go na listę.

Na liście UNESCO znajdują się między innymi Rynek Krakowski, Wawel, odbudowana Warszawska Starówka. Z europejskich zabytków wpisane jest centrum Florencji, Rzym i Watykan, a w Paryżu dwa brzegi Sekwany. - Często to nie są całe miasta, ale założenia urbanistyczne lub miejsca wydarzeń - tłumaczy dr Olaf Kwapis. - Jest również niematerialne dziedzictwo UNESCO, jak choćby piosenka "Panie Janie", która prowadziła pielgrzymów do Santiago de Compostela. Jest też dziedzictwo gastronomiczne, jak na przykład Burgundia i wina burgundzkie.

Zacheta 1200.jpg
Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Więcej informacji na Spacery UNESCO | Wykłady online

Opublikowany przez Centrum Interpretacji Zabytku Wtorek, 2 lutego 2021

Źr. Facebook/Centrum Interpretacji Zabytku/ Muzeum Historyczne

Na liście znajduje się ponad 1000 obiektów na całym świecie. Co oznacza dla danego obiektu, że trafia na taką listę? - Wszystkie planowane zmiany w obszarach obiektów muszą być konsultowane z UNESCO. Jeżeli miasto chce coś zmienić lub dobudować i nie uzgodni tego, może stracić to wyróżnienie - wyjaśnia ekspert. - Obiekty wpisane na listę mogą też liczyć na dotacje związane z promocją i popularyzację takich miejsc.

Posłuchaj także:

Najbliższy spacer już w środę o godz. 18.30. - Zapraszamy do Akwizgranu, czyli Aachen. Stolica Karola Wielkiego na pograniczu Francji, Luksemburga i Niemiec - opowiada dr Olaf Kwapis. - Zapraszamy na ponowne spotkanie Zachodu ze Wschodem. Dzisiaj miasto leży na terenie Niemiec. Tam w XVIII w. Karol Wielki zbudował zespół pałacowy, rezydencję, która jest perłą architektury karolińskiej. Jest to kościół, który ma w sobie pamięć Mediolanu, Rawenny i Rzymu. Chcemy Państwa zabrać w opowieść historyczną o tym, jak Karol Wielki, któremu papież wkładał koronę w Rzymie, miał pomysł na przeniesienie Rzymu do Germanii.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: dr Olaf Kwapis (historyk sztuki, Muzeum Warszawy)

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Zrób sobie autoportret - możesz być Fridą Kahlo, Van Goghiem, „Dziewczyną z perłą” lub samurajem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 19:05
Wszystko to za sprawą nowej funkcji apki Google'a – Art Filter. Dzięki niej możesz teraz wcielić się w bohaterów najsłynniejszych dzieł sztuki lub przymierzyć starożytną biżuterię i akcesoria.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albert Einstein i jego język. Słynny portret, który trafił do popkultury

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 12:18
Myśląc o naukowcu, przypominamy sobie ujęcie, na którym - patrząc prosto w obiektyw - wystawia język jak dziecko. Zdjęcie trafiło do świadomości zbiorowej i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych portretów Einsteina.
rozwiń zwiń