"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co Norwid miał na myśli?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 14:03
W ramach powtórek do matury, i z okazji jubileuszowego roku trzech wielkich polskich poetów: Norwida, Różewicza i Baczyńskiego, Oliwia Krettek wraz z zaproszonymi gośćmi opowiada o nieznanych faktach z życia najważniejszych polskich twórców.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/finwal89
poezja 1200.jpg
"Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę!

"Moją piosnkę (II)" Cypriana Kamila Norwida znamy doskonale, większość z nas jednak nie kojarzy jej tytułu, a powtarzający się kończący wers każdej strofy: "Tęskno mi, Panie". 


Posłuchaj
09:29 czwórka stacja kultura 19.04.2021 wiersz.mp3 Cyprian Kamil Norwid - "Moja piosnka (II)" - interpretacja wiersza (Stacja kultura/Czwórka)

 

- Gdyby "Moja piosnka (II)" była albumem muzycznym, to by była albumem "The best of Norwid" - mówi Jacek Gwiazdowicz, absolwent Instytutu Kultury Polskiej UW. - To obraz jego poglądów, myśli i całej kwintesencji jego twórczości, która jest dużo bogatsza - dodaje. 

Utwór ten został napisany w 1854 roku, na emigracji. Norwid przebywał wtedy w Ameryce, w USA.

- Gdy czytamy ten wiersz to może nam się wydawać, że to wyraz tęsknoty za ojczyzną - tak może być, ale warto sięgnąć do biografii artysty, poznać jego twórczość i poglądy - zaznacza ekspert. - Wtedy okazuje się, że "Moja piosnka (II)" nabiera innego znaczenia. Może niekoniecznie on tęsknił tak za Polską, bo słowo Polska tu nie występuje. Widoczne są motywy chrześcijańskie i katolickie, bardzo charakterystyczne dla twórczości poety. 

Jacek Gwiazdowicz przypomina, że Norwid bardzo cenił pracę prostych ludzi, co jest charakterystyczne dla jego twórczości. - Prostota, szacunek do chleba, uczynność prostego ludu - to wychwala w dwóch pierwszych strofach - ocenia. - W trzeciej strofie odnajdujemy odniesienia do wiary ludu, to lud pobożny, który szerzy chrześcijańskie wartości. Widać tu uniwersalistyczne postrzeganie katolicyzmu przez Norwida - zauważą ekspert. 


shutterstock_poezja120.jpg
"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co poeta miał na myśli

Warto wiedzieć, że przez ponad pół wieku wiersz ten był znany tylko jednej osobie: Marii Trębickiej, przyjaciółce poety. Norwid wysłał jej ten wiersz w jednym z listów. "Moja piosnka (II)" została odnaleziona dopiero w 1904 roku przez Zenona Przesmyckiego, wydawcę poezji Cypriana Kamila Norwida i kierownika artystycznego czasopisma "Chimera". Tam też po raz pierwszy opublikowano ten wiersz. 

- Czwarta strofa to tęsknota za miejscami, ale norwidolodzy mówią przy jej interpretacji też o tęsknocie za Marią - Trębicką, do której pisał, lub za Marią Kalergis, nieszczęśliwą miłością poety - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek.  

Zdaniem Czwórkowego specjalisty najciekawsze są dwie ostatnie strofy "Mojej piosnki (II)", w których ujawnia się Norwid ironista. - Pojawia się "wbicie szpilki" rodakom, którzy o nim zapomnieli, nie docenili go - ocenia. 

W materiale została wykorzystana muzyczna interpretacja wiersza przez Czesława Niemena. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 11.39

pj

Czytaj także

Matura 2020. "Chłopi" Reymonta w wersji "na bogato"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:00
Reymontowskie Lipce ożyły na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. To pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej nagrodzonej Noblem powieści. - W "Chłopach"odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX jak i XXI wieku - przekonuje reżyser Wojciech Kościelniak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. "Edelman mówi nam, jak ginąć i jak żyć"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 12:00
"Zdążyć przed Panem Bogiem" to najbardziej znany polski reportaż. Mistrzowsko napisany przez królową polskiego reportażu, Hannę Krall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co poeta miał na myśli

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 14:00
W ramach powtórek do matury, i z okazji jubileuszowego roku trzech wielkich polskich poetów: Norwida, Różewicza i Baczyńskiego, Oliwia Krettek wraz z zaproszonymi gośćmi opowiada o nieznanych faktach z życia najważniejszych polskich twórców.
rozwiń zwiń