Galerie dookoła świata - wirtualne zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:00
Ostatni rok przyzwyczaił nas do wirtualnego korzystania z kultury. To wygodny sposób, by zobaczyć, co znajduje się setki kilometrów od nas. Muzea i galerie świata nie ustają w wysiłkach, by wirtualnych zwiedzających przyciągnąć na swoje strony internetowe. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Rawpixel

Posłuchaj
12:04 czwórka stacja kultura 16.06.2021.mp3 O wystawach światowych muzeów opowiada Ada Janiszewska (Czwórka/Stacja Kultura)

 

Niezwykle interesującą ekspozycją kusi Museum Hauser and Wirth w Zurychu. Wystawa "Louise Bourgeois. Freud’s Daughter" opowiada o artystce, która długi czas tworzyła w Nowym Jorku. Widzimy tu jej prace i głęboką relację z psychoanalizą Freuda. Louise Bourgeois była zaintrygowana pracami tego filozofa. Ekspozycja pokazuje 40 lat twórczości artystki, formy w gipsie, lateksie. Centralną pracę jest "Zniszczenie ojca" z 1974 roku. Strona szwajcarskiego muzeum pozwala nam oglądać prace, a także serwuje pełne, bogate opisy dzieł. Zwiedzający mogą też skorzystać z 6 wycieczek audio, w których znawcy sztuki Louise opowiadają o niej, jej doświadczeniu z psychoterapią, a także wyjątkowych instalacjach złożonych z prac pisanych artystki, które pierwszy raz prezentowane są publiczności. Zobacz także
galeria wystawa sztuka 1200.jpg
Od arcydzieł renesansu do mangi - wystawy w galeriach na świecie

8000 przedmiotów czeka na nas na stronie Phoenix Art Museum w USA. - To stała kolekcja muzeum, wirtualny zbiór wszystkich wspaniałych eksponatów, które można oglądać na stronie tej amerykańskiej placówki - mówi Ada Janiszewska. - Kolekcja obejmuje 500 lat historycznej i ultranowoczesnej mody. To jeden z najbardziej unikalnych zbiorów na świecie - dodaje. 

W zbiorach Phoenix Art Muzeum znajdziemy stroje i akcesoria dla kobiet, mężczyzn i dzieci z XVII wieku, po współczesność. A wśród projektantów odnajdziemy takie nazwiska jak: Alexander McQueen, Chanel, Christian Dior, Claire McCardell, Fortuny, Giorgio di Sant Angelo, Halston, Ralph Rucci czy Iris van Herpen. 

Każdy z eksponatów jest dokładnie opisany. Dowiemy się jakie tekstylia zostały wykorzystane przy jego projektowaniu i jaka jest szacowana wartość danego stroju. W zbiorach nie zabrakło np. słynnego gorsetu, w którym występowała Madonna. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Phoenix Art Museum (@phxart)

Zobacz także
Edward Munch Krzyk pap_1200.jpg
"To mógł namalować tylko wariat" - czy rozwiązano zagadkę obrazu "Krzyk"?!

Dzięki internetowi prosta jest dziś wycieczka na krańce Półwyspu Malajskiego. - Centrum Dziedzictwa Chinatown jest takim dumnym przypomnieniem bogatej przeszłości Chinatown w Singapurze - mówi reporterka. - Po modernizacji w 2016 roku jest to replika całej przestrzeni Chinatown. Jest tu np. kopia sklepu krawieckiego z lat 60. i 70, zatłoczone pomieszczenia mieszkalne, pejzaże dźwiękowe - gwar ulicy czy rozmowy mieszkańców. Dzięki temu projektowi mamy wgląd w życie handlarzy, robotników i emigrantów, którzy Chinatown nazwali swoim domem - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Galerie na świecie i w sieci. Jakie wystawy warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:50
W Tate Muzeum w Londynie zobaczymy prace jednej z najważniejszych brytyjskich malarek młodego pokolenia. W Kalifornii poczujemy klimat paryskiej dekadencji, a w Oslo będziemy świętować Boże Narodzenie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:20
W tym roku mija 155 lat od śmierci Wassily'ego Kandinsky'ego - jednego z najsłynniejszych awangardowych twórców. Z tej okazji Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture przygotowały interaktywną wystawę "Sounds like Kandinsky".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakefield, Drezno i Santander - sztuka online

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:30
Brytyjska rzeźba, holenderskie arcydzieła i sztuka iberyjska ze słynnym malarzem w tle - zapraszamy na cotygodniowy przegląd wystaw w światowych galeriach.
rozwiń zwiń