Polecamy książki - wspominamy Bitwę Warszawską 1920

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 07:00
Kinga Michalska opowiada o książkach pokazujących ten czas w historii Polski z różnych perspektyw. Do których lektur warto zajrzeć? 
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

shutterstock statek żagle 1200.jpg
Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona

Bitwa Warszawska, nazywana Cudem nad Wisłą, stoczona została między 13 a 25 sierpnia 1920 roku. O samej Bitwie i o tym, czy potrzebny był cud, by wygrać batalię, starają się opowiedzieć autorzy wielu książek, m.in. Kacper Śledziński, który czyni to w swoim popularnonaukowym wydawnictwie "Wojna polsko-bolszewicka. Konflikt, który zmienił bieg historii". 

Posłuchaj
07:50 czwórka kultura 2021_08_10-11-42-47.mp3 Książki o historii Bitwy Warszawskiej poleca Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny Bitwa Warszawska 1920 >>>

Jest to, jak opowiadała Kinga Michalska, zarazem przystępna, ale i pełna faktów analiza zdarzeń bezpośrednio poprzedzających Bitwę Warszawską i tych, które miały miejsce tuż po niej. - Dzięki tej książce samemu można się przekonać, jak trudno było podejmować decyzję w obliczu panującego wtedy politycznego chaosu i jakie było znaczenie tego heroicznego zwycięstwa nad Armią Czerwoną - mówiła Kinga Michalska. - Autor pokazuje cały zarys historyczny, m.in. sytuację z 1917 roku, a także walki o Lwów, Przemyśl, a potem radość ze zwycięstwa. Mamy zapis zmagań odrodzonej Polski z Sowietami, a dodatkowo wspaniałe reprodukcje zdjęć, obrazy batalistyczne. Są też zapiski ludzi kultury, znanych m.in. z działalności literackiej, m.in. Marii Dąbrowskiej, która pisała z pozycji cywila, czy Władysława Broniewskiego, który był wówczas oficerem piechoty. 

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Czytaj także:

Obowiązkową pozycją dla fanów historii Polski i tamtego okresu, zdaniem Kingi Michalskiej, jest także "Orzeł biały, czerwona gwiazda" Normana Daviesa, czyli anglojęzyczna książka uważana za jedną z najlepszych analiz Bitwy Warszawskiej. - To klasyczne studium, które z powodu istnienia cenzury ukazało się u nas dopiero po wielu latach - mówiła Kinga Michalska. - Norman Davies roztacza przed czytelnikami obraz tego, w jaki sposób toczyła się tamta kampania, jaki był jej kontekst polityczny i międzynarodowy, i jakie były konsekwencje - mówiła gość Czwórki. 

Czytaj także:

Książka "Lato 1920" Joanny Rolińskiej to opowieść o życiu codziennym mieszkańców Warszawy tuż przed i w trakcie Bitwy. - Toczyło się ono własnym torem, a autorka nam to pokazuje w - jak podkreśla - "rozedrganiu i intensywności". Znajduje też wątki łączące stolicę sprzed stu lat z tą dzisiejszą. Mamy opowieści o tym, jak mieszkańcy pomagali armii, lękali się strajków, ale także co grano w teatrach, co podawano w restauracjach i ile za to płacono, a także, w jaki sposób mieszkańcy starali się poradzić sobie z wielką historią, która właśnie nadciągała - mówiła Kinga Michalska. 

BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Bitwa Warszawska 1920 >>>

Czytaj także:

"Drugi Brzeg" Joanny Jax to - jak tłumaczyła gość Czwórki - powieściowa literatura. - Mamy tu rodzinę Niemojskich i ich bardzo różne postawy wobec wojny. Jest więc gorący romans, ale ukazano też zapalonych komunistów, bolszewików, patriotów i to, w jaki sposób tworzyło się państwo polskie po zakończeniu pierwszej wojny światowej - mówiła Kinga Michalska. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 11:40

 kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń