Kameralne księgarnie - kreatorki czytelnictwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 12:03
- Gdy ktoś szuka algorytmu, klucza, który pozwala nam znaleźć książki, które nam się podobają, to odpowiadam, że takim "algorytmem" jest księgarz - mówi Anna Karczewska, organizatorka Warszawskiego Tygodnia Księgarń i Antykwariatów 2021. - W małych księgarniach to księgarze decydują, co mają na półkach, znają większość "swoich" książek - dodaje. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public domain

zapolska wielokrotna polona nac 1200.jpg
Jak w dramacie - zawiłe losy Gabrieli Zapolskiej

Jak się okazuje, małe księgarnie i antykwariaty podczas pandemii dostały specjalną rolę. - Te księgarnie u nas na osiedlach, w małych miejscowościach były otwarte przez całą pandemię, pozwalał na to obowiązujący reżim sanitarny - mówi gość Kasi Dydo. - Cały czas mogliśmy tam pójść, mieć bezpieczny kontakt z drugą osobą, porozmawiać o książkach, kupić je - dodaje. 


Posłuchaj
11:17 czwórka stacja kultura 02.09.2021.mp3 Znaczenie małych księgarń i wydarzenia Warszawskiego Tygodnia Księgarń i Antykwariatów (Stacja Kultura/Czwórka)

Czytelnictwo w okresie pandemii wzrosło, niedużo, ale jednak, niewykluczone, że to zasługa tych małych, magicznych miejsc. - Księgarze i księgarki dużo wiedzą o książkach, które mają na półkach, oczywiście nie wszystko przeczytali, bo to jest niemożliwe. Oni są w stanie doradzić, co kupić, mają na swoich półkach książki, których nie spotkamy nigdzie indziej, niszowe wydawnictwa, wąskie tematy, debiuty czy dużo poezji - wymienia Anna Karczewska. 

Od lat małe księgarnie stawiają sobie wyzwanie bycia miejscem spotkań, centrami kultury. - Dlatego w tych miejscach organizowane są spotkania, warsztaty. W czasie lockdownu księgarnia Tajne Komplety we Wrocławiu organizowała u siebie zamknięte koncerty, które streamowała do sieci - przypomina gość Czwórki. - Dziś licznie powstają kluby książki w księgarniach - dodaje. 


Muzeum Narodowe 1200 shutterstock.jpg
W Narodowym nie ma nudy. Sztuka na leżakach i nie tylko

Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów 2021, który będzie trwał od 12 do 18 września, to wydarzenie, które szczególnie przypomina, że te miejsca są wokół nas. W jego programie znalazły się warsztaty, spotkania, czytania autorskie i konkursy. Program jest bardzo bogaty, a otwiera go panel dyskusyjny, w którym udział wezmą księgarze i księgarki z całej Polski. - Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: jak i czy księgarnie są w stanie kreować społeczność lokalną wokół siebie, animować ją? - zdradza Anna Karczewska. - Najlepsza Księgarnia żoliborska, która została otwarta w pandemii, zaledwie rok temu, już ma wokół siebie takie grono przyjaciół, ludzi, którzy przychodzą tam, spotykają się, tam się poznają. Co ważne, jest to pierwsza księgarnia na Żoliborzu, który nie miał swojej księgarni - dodaje. 

Panel dyskusyjny to jedynie początek wielu wydarzeń. Jednym z cyklów spotkań jest "Czytanie miasta", podczas których w różnych księgarniach pisarze i pisarki, tłumacze i tłumaczki będą czytać fragmenty swoich tekstów na temat miasta, różnych miast. - Wracamy do obcowania z literaturą w księgarniach - podkreśla kuratorka. - Nie zabraknie też spotkań plenerowych, jak to z Aleksandrą i Danielem Mizielińskimi czy przedstawienia "Dramat w księgarni" w Big Book Cafe. Będą warsztaty lalkarskie, gra miejska. Przygotowujemy też specjalną mapę małych warszawskich księgarń - dodaje. 

Punktem kulminacyjnym Tygodnia ma być Literacki Open Mic, podczas którego każdy będzie mógł podejść do mikrofonu i przeczytać fragment swojej ulubionej książki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Karczewska (współkuratorka wydarzenia)

Data emisji: 02.09.2021

Godzina emisji: 11.29

pj

Czytaj także

Kinga Michalska - książkowe podsumowanie roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 13:01
Geniusz na skraju szaleństwa w literaturze non-fiction, czy historia roślin i piękno obcowania z naturą - Kinga Michalska zdradziła, które książki były obowiązkowymi punktami na czytelniczej mapie mijającego roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 12:00
"Wybrańcy" to powieść amerykańskiej pisarki Veroniki Roth o piątce zwykłych nastolatków, którzy stają do walki z Mrocznym - potężnym bytem niosącym zniszczenie całej Ameryce.
rozwiń zwiń