TIFF Festival. Święto fotografii we wrocławskich galeriach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:38
TIFF Festival to, obok Miesiąca Fotografii w Krakowie i łódzkiego Fotofestiwalu, jedno z ważniejszych wydarzeń na mapie polskich imprez poświęconych fotografii. Od 2011 roku corocznie odbywa się we Wrocławiu, a tegoroczna odsłona, która wystartowała 3 września, potrwa do 3 października.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: guruXOX/shutterstock.com

Katowice_spodek_shutter_1200.jpg
Kultura na Śląsku - co warto zobaczyć?

- Tegoroczna odsłona przygotowana została na spokojnie, chcieliśmy zorganizować wszystko wcześniej i to się udało - mówił Łukasz Rusznica, kurator, dyrektor programowy TIFF Festival. - To nie tylko kwestia pandemii, ale panującego na świecie kryzysu, pędu i nadmiaru stresu. Ludzie poszukują oaz spokoju i mam nadzieję, że nasz festiwal jest dla nich właśnie taką wyspą. 

Posłuchaj
18:42 stacja kultura czwórka 2021_09_13-11-14-46.mp3 O tegorocznej odsłonie TIFF Festival opowiada Łukasz Rusznica (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ TIFF Festival 2021 pod patronatem Czwórki >>>

Wrocławski festiwal fotograficzny poświęcony jest w tym roku "fizyczności zdjęcia". - Zupełnie inaczej odbieramy fotografie, gdy oglądamy je w telefonie czy tablecie, w formie elektronicznej, a inaczej, jeśli weźmiemy do ręki album. Wówczas fotografie mają ciężar, zapach, fakturę - mówił gość Czwórki. - To samo zdjęcie może działać na nas zupełnie inaczej, jeśli ma ogromny format, albo na przykład złote ramy - wyliczał. 

W programie głównym tegorocznej odsłony festiwalu zobaczymy trzy wystawy na terenie Wrocławia. - W Krupa Galery wystawa jest najbardziej "surowa", ma charakter medytacyjny, spokojny. Patrząc na zdjęcia mamy poczucie nostalgii. Na zupełnie innym biegunie są fotografie w galerii Szkło i Ceramika BWA Wrocław - to z kolei wystawa bardzo ładna i radosna - wyliczał gość Czwórki. - Trzecią wystawą jest "Stan wyjątkowy" w Studio BWA, na którą składają się instalacje audio i film - mówił. - Staramy się zmuszać naszych odbiorców do myślenia. Nie pokazujemy, do jakich wniosków mają dochodzić, ale układamy nasze "puzzle" tak, by sami do nich dochodzili - tłumaczył. 

Czytaj także:

Po raz pierwszy w jedenastoletniej historii TIFF Festival wystawom towarzyszy książka fotograficzna. Wydawnictwo pt. "Yaga" stworzyła fotograf, związana z BWA Wrocław, Agata Kalinowska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Rusznica (kurator, dyrektor programowy TIFF Festival)

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 11.18

kd

Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Dwa Brzegi" znowu zaprasza do Kazimierza Dolnego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 14:45
- Po ubiegłorocznej, wymuszonej hybrydowej formule bardzo nam zależało, żeby festiwal się odbył z udziałem publiczności - mówi Dominika Żukowska z Działu Programowego Festiwalu. - W naszym festiwalowym DNA są spotkania na żywo i to jest naszą siłą. Cieszymy się więc, że sytuacja pozwoliła na to, żeby stanął festiwalowy namiot. Od 31 lipca czekamy na publiczność.
rozwiń zwiń