Jak powraca las? Puszcza Kampinoska w fotografii

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 15:34
We wtorkowe przedpołudnie opowiemy o Puszczy Kampinoskiej. Ten unikalny eksperyment trwa nieprzerwanie od 60. lat, bo udało się tam odtworzyć leśną biosferę na wyjątkową skalę. Spojrzymy na puszczę poprzez pryzmat sztuki, a to za sprawą wystawy "Jak powraca las".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/NK

Gościem audycji będzie kurator wystawy Jan Brykczyński, który opowie o ekspozycji i jej założeniach. Jak podkreślają twórcy wystawy, w dobie kryzysu klimatycznego takie działania pokazują możliwość radykalnej ekologicznej zmiany, którym warto przyglądać się również z perspektywy sztuki.

las spacer 1200.jpg
Leśnym szlakiem. Jak nie zgubić się na trasie?

Urodzony w Kalkucie Sayam Ghosh realizuje projekt "Jak powraca las" pod opieką kolektywu Sputnik Photos, we współpracy z naukowcami z Kampinoskiego Parku Narodowego i w oparciu o pogłębiony research. Fotografiom współczesnym towarzyszą zdjęcia archiwalne autorstwa inicjatora powstania KPN Romana Kobendzi, wizualne przedstawienia badań naukowych nad stanem lasu, nagrania terenowe czy zapisy z fotopułapek. Artystę interesuje jak przebiega złożony proces reintrodukcji gatunków roślin i zwierząt i jak ludzka działalność może wesprzeć i połączyć siły z nie-ludzką naturą.

Czytaj także: 

W audycji również zaprosimy do wysłuchania kolejnej części "Bajek robotów" Stanisława Lema. Wybrane fragmenty, od poniedziałku do piątku o godz. 10.45 czyta Łukasz Borkowski.

Porozmawiamy również z wokalistką IVO, o jej twórczości, a Kinga Michalska, jak co tydzień, zabierze nas w świat książek.

***

Na audycję z cyklu Stacja Kultura we wtorek (28.09) o godz. 10.05 zaprasza Kasia Dydo

aw/mat.pras

Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa "Hai". Między rockiem a poezją

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 22:01
"Hai" oznacza określenia "organiczny, żywy". - Taki też jest ten projekt - opowiadał wokalista i gitarzysta, a także twórca grupy Eddie.
rozwiń zwiń