Poczdam i Londyn kuszą rosyjskim impresjonizmem, okularami i rzeźbą

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:30
W Czwórce zwiedzamy cały czas. Ada Janiszewska zabiera nas na najlepsze światowe wystawy. Tym razem kusi nas internetowym zwiedzaniem ekspozycji malarstwa rosyjskich impresjonistów w Poczdamie, okularami w londyńskim Victoria and Albert Museum i spacerem wśród rzeźb...
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

shutterstock Nowy Jork 1200.jpg
Rusz w trasę po galeriach Nowego Jorku, a potem chwyć za kredki

Posłuchaj
11:45 czwórka stacja kultura 20.10.2021.mp3 O najlepszych światowych wystawach, które możemy oglądać w sieci opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

O rosyjskim nie mówi się zbyt często. Tym bardziej ciekawą jest niemiecka wystawa rosyjskiego malarstwa w Museum Barberini w Poczdamie. - To szeroka podróż, jest tu kontekst niemiecki, rosyjski i oczywiście francuski, bo to Francja jest kolebką impresjonizmu - mówi Adrianna Janiszewska. - W Rosji unikało się zwykle rozmów na temat tego nurtu zachodniego malarstwa, a jednak wielu artystów rosyjskich właśnie stamtąd czerpało inspiracje, podróżowało po świecie przyjaźniło się z zagranicznymi artystami i tworzyło nowy nurt w malarstwie rosyjskim - dodaje. 

Należy pamiętać, że na przełomie XIX i XX wieku Paryż był wiodącą europejską metropolią sztuki. - Paryż przyciągał malarzy z Moskwy czy Petersburga - podkreśla reporterka Czwórki. - Poprzez badanie tego impresjonistycznego stylu malowania, stylu życia, rosyjscy artyści uwolnili się od akademickich zasad, które rządziły malarstwem realistycznym w Rosji. Interakcja z tym francuskim malarstwem zainspirowała wielu artystów m.in. Ilie Repina, Konstantina Korovina czy Valentina Serova - wymienia. 

Prace rosyjskich artystów, oprócz wrażenia chwili obecnej, ukazywały też zmysłowy świat, z którym mierzyło się ówczesne życie. Na tych pracach widzimy elektryczne oświetlenie, witryny sklepowe, architekturę nowoczesnych bulwarów, a przede wszystkim malarską swobodę. 

Ekspozycja prezentuje 80 różnych prac rosyjskich mistrzów. Każda z nich opatrzona jest głosowym komentarzem kuratora, który możemy odtworzyć z sieci. Muzeum oferuje również szereg filmów związanych z wystawą, m.in. z sesją jogi wśród rosyjskiego malarstwa. Z Poczdamu Ada Janiszewska proponuje przenieść się do Londynu. Tym razem musi być to jedynie wirtualny skok, bo ekspozycja "Glasses" ("Okulary") prezentowana jest jedynie online. 

W londyńskim Victoria and Albert Museum zobaczymy przeróżne okulary, od tych ręcznie robionych w kształcie szylkretu po plastikowe oprawki NHS i designerskie okulary przeciwsłoneczne z lat 80., ta kolekcja przedstawia dramatyczną ewolucję okularów od medycznej konieczności po modny gadżet. - Możemy obejrzeć 80 różnych oprawek firmy Oliver Goldsmith. To małe dzieła sztuki - podkreśla Adrianna Janiszewska. - Prezentowane są też przeróżne akcesoria, np. futerał na okulary z masy perłowej, który mógł należeć do króla Jakuba II, czy para ekstrawaganckich okularów noszonych przez telewizyjną postać Dame Ednę Everage.


Londyn zaprasza też do świata rzeźby. Ogrody Glyndebourne  kuszą swą wyjątkową przestrzenią, a w niej rzeźbami Halimy Cassell. To pierwsza duża, indywidualna wystawa artystki. - Prezentowane jest 9 rzeźb z przeróżnych materiałów: żeliwa, marmuru, betonu czy brązu - wymienia Czwórkowa reporterka. - Na szczególną uwagę zasługują dzieła "Memento mori" czy para żeliwnych płomieni. Artystka w każdej ze swoich rzeźb bawi się strukturą materiału - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Glyndebourne (@glyndebourne)


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Paryż, Wiedeń, Londyn. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 15:04
Do 24 lutego w Muzeum Freuda w Londynie trwa wystawa "Freud, Dali and Metamorphosis of Narcissus". Opowiada o tym, w jaki sposób na surrealistów wpłynęły XIX-wieczne badania nad histerią i hipnozą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Jasiewicz. Prace trzech kontynentów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:13
"Gry i zabawy" to najnowsza wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Paweł Jasiewicz, projektant, prezentuje swoje prace z ostatnich 12 lat, w tym te inspirowane rzemiosłem Turcji czy Japonii. 
rozwiń zwiń