Polecamy książki: Won-pyung Sohn "Almond. Ten, który nie czuł"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 11:58
Powieść południowokoreańskiej pisarki i reżyser "Almond" to literatura z nurtu young adult opisująca młodzieżowe problemy. - Won-pyung Sohn kreśli poruszającą historię nastoletniego Yunjae, który urodził się z aleksytymią - chorobą uniemożliwiającą mu odczuwanie emocji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SFIO CRACHO

shutterstock statek żagle 1200.jpg
Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona

Jak tłumaczyła Kinga Michalska Won-pyung Sohn opisuje młodzieżowe problemy w oryginalny, zaskakujący sposób. - To książka bardzo nietypowa. Główny bohater nie odczuwa ani strachu, ani radości. Żadnych emocji. Oczywiście jest przez to nieakceptowany, a matka i babcia starają się objaśniać mu, jak powinien funkcjonować w świecie. Gdy w wyniku wypadku chłopak je traci, zaczyna być osamotniony, ale wtedy spotyka Gona, który z kolei nie potrafi opanować swoich emocji. Bohaterowie tej historii nawiązują przyjaźń - tłumaczyła gość Czwórki.

Posłuchaj
05:40 _PR4_AAC 2021_10_19-11-47-01.mp3 O książce Won-pyung Sohn "Almond. Ten, który nie czuł" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak podkreślała Kinga Michalska historia pokazana jest w szkole, czyli naturalnym środowisku nastolatków. - Obaj bohaterowie starają się istnieć w tym otoczeniu, mierzyć się z brakiem akceptacji i kształtować własną tożsamość. Przy tym obaj starają się zrozumieć tego drugiego, interpretować jego zachowanie, a jednocześnie pokonać własne bariery - tłumaczyła ekspert. - W przypadku tej powieści Won-pyung Sohn chciała wyrazić przekaz uniwersalny, a jednocześnie zaznaczyć kulturę południowokoreańską.  

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Czytaj także:

Gość Czwórki opowiadała także o samej pisarce. - Won-pyung Sohn studiowała socjologię, filozofię, ale potem także reżyserię. Uważa, że literatura i film to dwie wyjątkowo dla niej ważne dziedziny życia, ze względu na możliwość przekazywania i opisywania problemów, które są według niej istotne - mówiła Kinga Michalska. - Urodzenie dziecka dało jej zmianę światopoglądową. Zaczęła się zastanawiać, czy jesteśmy w stanie zaakceptować innych ludzi bezwarunkowo. Efektem tych przemyśleń była ta książka - mówiła Kinga Michalska.  

ZOBACZ WIĘCEJ Zło we mnie, czyli "Dziewczyna we mgle" Donato Carrisiego. Mówi Kinga Michalska >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 11.45

 kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń