Polecamy książki: "Blondynka" Joyce Carol Oates

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 11:58
"Blondynka" autorstwa Joyce Carol Oates to nowe wydanie jednej z jej najsłynniejszych publikacji - nominowanej do Nagrody Pulitzera beletryzowanej biografii Marilyn Monroe. 
Marilyn Monroe
Marilyn MonroeFoto: DekoArt-Gallery / Shutterstock.com

shutterstock statek żagle 1200.jpg
Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona

Jak tłumaczyła Kinga Michalska, Joyce Carol Oates w niepowtarzalny, autorski sposób przedstawia czytelnikom historię kobiety, która stała się legendą Hollywood. - "Blondynka" to przejmująca opowieść o gwieździe kina, która mimo kariery, sławy i uwielbienia przez całe życie desperacko poszukiwała szczęścia i miłości - tłumaczyła gość Czwórki.

Posłuchaj
08:43 czwórka michalska 2021_11_02-11-42-49.mp3 O książce Joyce Carol Oates "Blondynka" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Joyce Carol Oates postanowiła poszperać głębiej w życiorysie Normy Jeane Baker i odkryć nieznane dotychczas karty z jej historii, a potem zapełnić je swoimi wyobrażeniami - tłumaczyła Kinga Michalska. - Dostajemy książkę, w której nie wiadomo, co jest prawdą, a co fikcją, ale która jednocześnie jest bardzo interesująca - podkreślała gość Czwórki. Mała Norma jako dziecko zostaje oddana przez niezrównoważoną psychicznie matkę i trafia do przytułku. W kolejnych ośrodkach i rodzinach zastępczych stara się odnaleźć  namiastkę ciepła i to jej się nie udaje. - Poszukuje też wciąż ojca, co zaważy na jej późniejszych relacjach z mężczyznami - opowiadała Kinga Michalska. - Mamy więc Normę, która buduje swój wizerunek i poczucie wartości na tym, co powiedzą o niej inni.

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Czytaj także:

Dzięki "Blondynce" obserwujemy, jak rozwija się także kariera Marilyn Monroe. - Pierwsze filmy z jej udziałem były różnej jakości, ale ona sama z czasem zaczynała świadomie budować swoją karierę - podkreślała Kinga Michalska. - W którymś momencie jednak wytwórnia przejmuje kontrolę nad jej wizerunkiem, a Marilyn Monroe staje się produktem. Jest zakładnikiem, nie może zmienić fryzury ani ubrać się inaczej. A wraz z sukcesami przychodzą dramaty. O ile jako aktorce udało jej się wyzwolić - założyła nawet własną wytwórnię - o tyle jako kobieta wciąż poszukiwała ciepła i uwagi, i nie mogła tego odnaleźć. Walczyła więc z nałogami, ale i stereotypami - podkreślała gość Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Joyce Carol Oates, autorka "Blondynki", to pisarka wielokrotnie nagradzana i doceniana za swoją pracę, która - jak opowiadała Kinga Michalska - postanowiła pisać już jako dziecko. - Gdy dostała "Alicję w Krainie Czarów" chciała zostać pisarką, a miała wówczas lat 14 - opowiadała gość Czwórki. - Potem była skazana na literacki sukces, ale jednocześnie starała się rozwijać swoją karierę akademicką i wykładała na kilku uczelniach. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 02.11.2021

Godzina emisji: 11.40

 kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń