Polecamy książki: "Kucharka z Castamar" Fernando J. Muneza

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 11:58
"Kucharka z Castamar", autorstwa hiszpańskiego pisarza, reżysera i scenarzysty Fernando J. Muneza, to niezwykle smakowita opowieść, której akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Kastylii. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Nejron Photo/Shutterstock.com

shutterstock statek żagle 1200.jpg
Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona

Przenosimy się do XVIII wieku, kiedy to młoda Clara Belmonte musi walczyć o swój los w męskim świecie zdominowanym przez arystokratyczne intrygi, zdrady i tajemnice. Jej jedyną bronią jest talent kulinarny - umiejętność przyrządzania wspaniałych dań, które zachwycą każdego. Na podstawie powieści powstał serial. 

Posłuchaj
07:28 czwórka michalska 2021_11_09-11-43-13.mp3 O książce Fernando J. Muneza "Kucharka z Castamar" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Clara Belmonte zdobywa serce księcia wspaniałymi potrawami. Ale nie byłaby to powieść przygodowa, gdyby nie intrygi, które wymyśla służba na owym dworze - opowiadała Kinga Michalska. Oprócz rysu historycznego ważne są kulinaria. - Do tej książki z pewnością nie należy siadać, kiedy jest się głodnym. Panierowane móżdżki, aromatyczne buliony, nadziewane kuropatwy czy delikatne budynie wciąż pojawiają się na tych kartach. Autor, zanim napisał powieść, przez dwa lata badał, jak jadano w Kastylii 200 lat temu - tłumaczyła gość Czwórki. 

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

W tej książce postać głównej bohaterki przedstawiona jest przez pryzmat jedzenia, które tworzy. - Wydaje się ona kobietą bardzo delikatną i nieprzystosowaną do życia w środowisku pełnym intryg i sekretów dworskich. Jednocześnie jej kulinarny talent jest ogromną siłą i stanowi klucz do tej zamkniętej społeczności - podkreślała gość Czwórki. 

Czytaj także:

Jak opowiadała, Fernando J. Munez postanowił pisać już jako nastolatek. - Skończył studia filozoficzne, filmoznawstwo, pracował też w branży reklamowej. Projektował i pisał książki dla dzieci, ale też scenariusze filmowe - mówiła Kinga Michalska. - W tej książce mamy świetnie zobrazowaną rzeczywistość XVIII-wiecznej Kastylii: dworskie przepychanki, walki o pozycję, bardzo jasno określone role społeczne. Pomówienia i intrygi ważą na losach ludzi często niewinnych. To książka dla miłośników historycznych romansów i powieści awanturniczych. 

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 09.11.2021

Godzina emisji: 11.40

 kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń