Polecamy książki: "Wodny tancerz" Ta-Nehisi Coatesa

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:58
Książka afroamerykańskiego pisarza Ta-Nehisi Coatesa "Wodny tancerz" to brawurowa historia młodego Hirama Walkera, który ucieka z plantacji niewolników położonej na głębokim Południu i kieruje się na Północ w poszukiwaniu wolności. 
Polecamy książki wraz z Kingą Michalską
Polecamy książki wraz z Kingą Michalską Foto: shutterstock.com/MIND AND I

shutterstock statek żagle 1200.jpg
Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona

Jak podkreślała Kinga Michalska w rozmowie z Czwórką, ta historia jest pretekstem do opowieści o czasach segregacji rasowej, losie prześladowanych i zniewolonych, istocie człowieczeństwa i niezwykłej sile przetrwania. - Hiram Walker wydaje się początkowo podzielać los tysięcy niewolników, urodzonych i mieszkających na plantacji, którzy na zawsze pozostaną już w niewoli. Jednak jego sytuacja jest nieco inna, bo - choć jego matką jest niewolnica, ojcem jest właściciel tej plantacji. Kiedy matka zostaje sprzedana, młody Hiram zostaje pozbawiony jakichkolwiek wspomnień o niej i ta tęsknota będzie mu towarzyszyła całe życie - mówiła Kinga Michalska.  

Posłuchaj
05:19 _PR4_AAC 2021_11_23-11-48-14.mp3 O książce "Wodny tancerz" Ta-Nehisi Coatesa opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Chłopak postanawia zrealizować ogromnie śmiały jak na niewolnika plan i uciec z niewoli, by dostać się na północ kraju. - To było miejsce, o którym marzyli wszyscy niewolnicy. Hiram zaczyna więc swoją podróż, która zamienia się w dramatyczną walkę o życie - podkreślała Kinga Michalska. - Jednocześnie znajdziemy na kartach tej książki elementy fantastyki. Główny bohater ma moc kondukcji, co stanowi odniesienie do różnych legend afroamerykańskich - tłumaczyła Kinga Michalska. 

Czytaj także:

kuchnia historia średniowiecze 1200.jpg
Polecamy książki: "Kucharka z Castamar" Fernando J. Muneza

- Ta-Nehisi Coates pierwotnie pisał literaturę faktu, publikował felietony autobiograficzne, o życiu swojego ojca i życiu Afroamerykanów generalnie - tłumaczyła gość Czwórki. Jak podkreślała, jego publikacje zdobywały mnóstwo nagród. - Potem przerzucił się na pisanie scenariuszy filmowych, by znów powrócić do powieści. Wydany w 2019 roku "Wodny tancerz" również cieszył się uznaniem krytyków i popularnością, potem szybko znalazł się na liście bestsellerów "New York Timesa" - wyliczała Kinga Michalska. - To pisarz, który potrafi postawić ważne pytania: co to znaczy godnie żyć i co to znaczy być wolnym - mówiła gość Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 16.11.2021

Godzina emisji: 11.40

 kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń