Splendory 2021 rozdane - wśród laureatów debiutanci

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 14:30
Teatr Polskiego Radia wręczył swoje najważniejsze laury, czyli nagrody Wielkiego Splendora. Od 1988 roku otrzymują ją wybitni twórcy teatru radiowego, a także artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach.
Młodzi twórcy Teatru Polskiego Radia nagrodzeni tytułem Wielki Splendor
Młodzi twórcy Teatru Polskiego Radia nagrodzeni tytułem Wielki SplendorFoto: mat. organizatora

Posłuchaj
05:41 Czwórka/Stacja Kultura - splendory 07.12.2021.mp3 O Splendorach 2021 rozmawiamy z nagrodzonymi debiutantami (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Na gali, która odbyła się 6 grudnia, poznaliśmy laureatów wszystkich kategorii. Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia otrzymali Lucyna Malec oraz aktor Jarosław Gajewski

Honorowy Wielki Splendor 2021 za "wewnętrzne piękno i za zewnętrzną dobroć, za mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia" otrzymał Włodzimierz Press. Laureatem tej nagrody został też, za "współtworzenie Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum słów i głosów w Baranowie Sandomierskim, za miłość do sztuki radiowej", Marek Mazur


Nagrodzone debiuty

Oprócz doświadczonych aktorów nagrodzeni zostali także debiutanci. Nagrodę Talanton, za debiut dramaturgiczny, otrzymał Przemysław Wyszyński. Za debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia nagrodę Amadeusz 2021 otrzymał Piotr Skotnicki. 

Laureatem Nagrody Don Kichot za debiut reżyserski został Kamil Maria Banasiak za słuchowisko "Trzy widoki na Tokio". Na miejscu była nasza reporterka Gosia Jakubowska, która miała okazję z nim porozmawiać.

- Otrzymanie Splendora 2021 to wielki zaszczyt i wzruszenie, Teatr Polskiego Radia i Polskie Radio zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, ponieważ mnie wychowywało, poprzez słuchowiska dla dzieci, twórczość takich autorów jak Maria Czubaszek, Jonasz Kofta czy Jeremi Przybora, i też mnie ukształtowało - mówi Kamil Maria Banasiak. - Zawsze się interesowałem dźwiękiem i szukałem miejsca, gdzie mógłbym dać upust swojej wrażliwości i mógłbym tworzyć świat, a radio zawsze było mi bliskie i było magicznym miejscem, takim zaczarowanym ogrodem. I rzeczywiście takie jest.


Poznaj laureatów nagrody Wielki Splendor 2021 >>>

Słuchowisko dla dodania otuchy

Akcja słuchowiska toczy się w Japonii w trakcie i tuż po II wojnie światowej, kiedy Japonia wstaje z gruzów. - Tworząc to słuchowisko, myślałem o dodaniu otuchy, bo żyjemy w czasach, kiedy jej potrzebujemy - opowiada reżyser. - Robiąc słuchowisko o wojnie, trzeba tej otuchy i nadziei szukać. Musimy wciąż pamiętać i sobie przypominać o różnych tragediach, które nas spotkały, ponieważ mam wrażenie, że szybko zapominamy o wielu rzeczach. 


Nagrody Arete za debiut aktorski

Nagrody Arete dla debiutantów powędrowały do rąk Jakuba Kordasa, za rolę w słuchowisku "Ktoś na panią czeka" w reżyserii Waldemara Modestowicza, oraz Karoliny Honchery, za rolę w słuchowisku "Wyszedł z domu" w reżyserii Szymona Kuśmidera.

- To jest niesamowite uczucie i doświadczenie, tym bardziej, że to debiut aktorski - mówi Karolina Honchera. - Była to dla mnie niezwykła lekcja, zwłaszcza że miałam okazję pracować z doskonałymi aktorami. Byłam pod wrażeniem, gdy mogłam obserwować świetnych, fantastycznych twórców i widzieć, jak to się pięknie układa.

Relacja z wręczenia nagrody Wielki Splendor 2021:

[YouTube Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska 

Data emisji: 07.12.2021

Godzina emisji: 11.45

aw/mat.pras.

Czytaj także

Ignacy Gogolewski: mojego artystycznego życia nie zmarnowałem

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 20:00
- Zawód aktora nie polega na tym, że uczę się tekstu i go mówię, tylko przez ten tekst przekazuję coś widowni. Tam jest moja cząstka prawdy i poszukiwania. Trzeba dać coś od siebie - opowiadał w Dwójce znakomity aktor Ignacy Gogolewski, który 17 czerwca kończy 90 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bonaszewski: zagranie kogoś dobrego to bardzo trudne zadanie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 13:00
- Jestem naprawdę przekonany, że to wspaniały zawód, mam być aktorem, a nie opowiadać, na czym polega życie. Jako reżyser nie mam metody, a na pedagoga się nie nadaję - mówił na antenie Dwójki Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń