Jak dbać o dobre samopoczucie zimą?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 22:30
Zimowanie to sztuka odpoczywania, do której namawia Nina Czarnecka, autorka książki "Ciepło. Najprzytulniejszy poradnik osiędbania". 
Zima to czas na odpoczynek i relaks
Zima to czas na odpoczynek i relaksFoto: shutterstock/ kozirsky

Zima to czas, kiedy natura odpoczywa i regeneruje się, aby rozkwitnąć na wiosnę. Jak przekonuje Nina Czarnecka w swojej książce, również ludzie powinni zwracać uwagę na cykle natury i żyć zgodnie z nimi. Jak o siebie zadbać zimą?  - Dbanie o siebie nie zawsze wygląda tak samo. Inaczej wygląda jesienią, zimą, a inaczej wiosną i latem. W inny sposób dbamy o siebie, gdy mamy 16, a inaczej, gdy mamy 35 lat - mówi Nina Czarnecka. - Zupełnie inaczej to robimy, gdy mamy małe dziecko, inaczej, kiedy robimy magisterkę. Nie wszystko też w każdym momencie odhaczymy z koła "osiędbania".

Zimą łagodniej

Jak przekonuje autorka książki, zwłaszcza jesienią i zimą powinniśmy potraktować siebie łagodniej i dać przyzwolenie na pewne ograniczenie aktywności, które są naszym udziałem w ciągu roku. - Jesień i zima mogą być trudniejsze, mogą być wolniejsze. Nie musimy wtedy wcale być w stu procentach wydajni, bo gdybyśmy zawsze byli w swojej najlepszej formie, to ona nie była najlepsza, tylko średnia - uzasadnia. - Tak to działa. Zachęcam do życia zgodnie z rytmem natury i do przyglądania się temu. Poznawania siebie, poznawania tego, co za oknem, i podjęcia próby zestrojenia się z cyklami przyrody. Zaakceptowania tego, że to jest sinusoida i wbrew temu, co mówi nam Instagram czy Facebook, nie musimy być zawsze najlepsi.

Z książki dowiemy się także o rytuałach, za pomocą których możemy stać się sobie bliżsi. Znajdziemy w niej również sporą dawkę wiedzy o holistycznym podejściu do zdrowia oraz o tym, jak do odpoczynku może nas inspirować natura. - W przyrodzie widzimy, że wiosną kwitną drzewa, latem owocują, a jesienią dają plony. Potem natura odpoczywa i się regeneruje. My od siebie aktywności i produktywności wymagamy przez cały rok - tłumaczy Nina. - W ogóle nie dajemy sobie prawa do bycia częścią tej natury. Dla mnie bardzo wyzwalające było to, że mogę sobie powiedzieć, że zimą i jesienią naprawdę mogę zwolnić. Mogę więcej czasu spędzać w domu i podejmować trochę mniej wyzwań.

Zobacz także:


Postanowienia noworoczne "na potem"

W opinii autorki książki również postanowienia noworoczne powinno się przenieść na inny, bardziej dogodny czas. - Uważam, że to absurdalne, żebyśmy zimą, kiedy jesteśmy senni, troszeczkę zmęczeni, pozbawieni słońca, witamin oraz świeżych warzyw i owoców, podejmowali jakieś wielkie wyzwania - wyjaśnia. - Postanowienia noworoczne najczęściej związane są ze zmianą nawyków, rzuceniem nałogu, wykształceniem w sobie nowych przyzwyczajeń. Wydaje się to bardzo wyczerpujące. Książka jest też o tym, jak zaakceptować ten rytm natury. Naprawdę łatwiej jest nam się do niego dostroić i działać z nim w zgodzie.


Posłuchaj
03:44 Czwórka/Stacja Kultura - Podradnik osiędbania 19.01.2022.mp3 Nina Czarnecka radzi, jak o siebie zadbać zimą (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 10.35

aw


Czytaj także

Zanurz się w lesie. "Dla zdrowia i dla relaksu"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:00
Wędrówki po lasach wzmacniają odporność, wspomagają leczenie chorób takich jak astma, alergia czy depresja, a poza tym - są powszechnie dostępne i darmowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkasz wilka?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:57
Wilki widywane są rzadko, ale gdy tylko gdzieś ktoś je zauważy, to od razu pojawiają się ostrzeżenia i prowadzony jest monitoring tych zwierząt. W Czwórce sprawdziliśmy, jak należy się zachować podczas spotkania oko w oko z tym drapieżnikiem. 
rozwiń zwiń