Oscary 2022. Łukasz Muszyński: kobiety zostały docenione

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 14:00
94. gala rozdania Oscarów za nami. "CODA" w reżyserii Sian Heder otrzymała statuetkę m.in. za najlepszy film. Niestety polska nominacja w kategorii krótkometrażowy film aktorski "Sukienka" przegrała z dramatem "The Long Goodbye". Na oscarowej gali nie zabrakło gestów poparcia dla Ukrainy i skandalu.
Oscary 2022 - CODA Sian Heder najlepszym filmem.
Oscary 2022 - "CODA" Sian Heder najlepszym filmem.Foto: PAP/EPA ETIENNE LAUREN

Ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Część gwiazd uzupełniła swoje stylizacje, nawiązując do barw narodowych Ukrainy. - Najważniejszym momentem gali była specjalna informacja o trwającej na Ukrainie wojnie i uczczenie minutą ciszy jej ofiar - opowiada Łukasz Muszyński. - O wojnie także mówiła Mila Kunis, która urodziła się na Ukrainie. Natomiast nie było łączenia z prezydentem Zełenskim, o którym przed ceremonią się mówiło.

Największym wygranym był film "CODA". Pierwszy amerykański obraz zdominowany przez osoby głuche. Był nominowany w trzech kategoriach i we wszystkich otrzymał statuetki: za najlepszy film, za najlepszy scenariusz adaptowany ("CODA" jest remakiem francuskiego filmu z 2014 "Rozumiemy się bez słów"). Oscara otrzymał także Troy Kotsur dla najlepszego aktora drugoplanowego.

- Mimo wszystko statuetka dla najlepszego filmu była lekkim zaskoczeniem. Prawie wszyscy spodziewali się, że triumfować będą "Psie pazury", który od momentu premiery na Festiwalu w Wenecji kroczył triumfalnie od gali do gali - zauważa gość Czwórki. - Aż tu w zeszłym tygodniu odbyła się gala gildii amerykańskich producentów. Jest ona uważana za bardzo ważny prognostyk przedoscarowy, ponieważ ponad dwudziestu dotychczasowych zwycięzców tej nagrody z ponad trzydziestu później zdobywało Oscary dla najlepszego filmu. I tam wygrała właśnie "CODA", a nie "Psie pazury". W tym momencie odwróciły się losy wyścigu oscarowego. I rzeczywiście "CODA" wygrała, a przypomnijmy, że jest to pierwszy film streamingowy nagrodzony Oscarem.

Źr. Youtube/CODA' Makes History At Oscars w/ Win Best Picture


"Psie pazury" okazały się największym przegranym 94. gali wręczenia Oscarów. Film był nominowany w 12 kategoriach. Jednak statuetkę otrzymał tylko w jednej za najlepszą reżyserię dla Jane Campion.

- Kobiety zostały docenione. Jest to już drugi rok na Oscarach, kiedy triumfują, bo w zeszłym roku statuetkę zdobyła Chloe Zhao reżyserka "Nomadland" - przypomina krytyk. - Najlepszy film także jest wyreżyserowany przez kobietę, chociaż już słyszy się głosy, że kobiet jest za mało i Akademia powinna bardziej się starać, żeby można było zauważyć równowagę pomiędzy nominacjami dla kobiet i mężczyzn.

Pojawiły się także głosy, że powinno się zlikwidować podział na kategorie aktorskie żeńskie i męskie. Powinien być "najlepszy aktor" niezależnie od płci.

Oscars 2022 | Jane Campion - The Power of the Dog | Best Director

Gala przez ostatnie lata nie miała prowadzących, w tym roku prowadziły ją trzy kobiety: Regina Hall, Amy Schumer i Wanda Sykes. - Bywały momenty zabawniejsze, były żarty gorsze - mówi Łukasz Muszyński. - Pojawił się żart prowadzących, że zatrudnienie ich trzech było i tak tańsze niż zatrudnienie jednego mężczyzny. Był trafny i zabawny.

Za najlepszą aktorkę pierwszoplanową została uznana Jessica Chastain, której statuetkę zapewniła rola w filmie "Oczy Tammy Faye". Will Smith został nagrodzony Oscarem dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Nagrodę otrzymał za rolę w "King Richard: Zwycięska rodzina".

Polski operator Janusz Kamiński, nominowany za zdjęcia do "West Side Story", niestety nie otrzymał Oscara. Zwyciężył Greig Fraser za zdjęcia dla filmu "Diuna". Obraz w reżyserii Denisa Villeneuve'a doceniono także m.in. kategoriach: najlepszy dźwięk, najlepsza muzyka oryginalna, najlepszy montaż i najlepsza scenografia.

Źr.Youtube/NBS News/Watch the top moments from the 2022 Oscars in 4 minutes

Za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny uznano "The Queen of Basketball", najlepszy krótkometrażowy film animowany "The Windshield Wiper". Oscar za najlepszą charakteryzację i fryzury trafił do twórców filmu "Oczy Tammy Faye".

Na gali nie obyło się bez incydentu. Will Smith - zdobywca Oscara za najlepszą rolę męską - spoliczkował komika Chrisa Rocka, który zadrwił sobie z fryzury żony Willa - Jady Pinkett-Smith. - Pojawiają się głosy, że była to ustawka mająca na celu wzbudzenie zainteresowania galą, ale nie wydaje mi się - mówi gość audycji. - Obaj panowie nie wypadli korzystnie przez to zdarzenie.


Posłuchaj
11:02 Czwórka/Stacja Kultura - Oscary - 28.03.2022.mp3 O 94. gali wręczenia Oscarów opowiada krytyk Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Zobacz także:


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy Filmweb)

Data emisji: 25.03.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/PAP/IAR/pj

Czytaj także

"Matki równoległe". Jaki jest najnowszy film Pedra Almodovara?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 20:40
- Pedro Almodovar jest twórcą transgranicznym i ukazuje miłość i pożądanie jako coś absolutnie uniwersalnego. Dlatego jego filmy są kochane przez wszystkich - podkreśla krytyk Adam Kruk. Najnowszy film hiszpańskiego reżysera - "Matki równoległe" - wejdzie na ekrany polskich kin 18 lutego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piosenki o miłości" - film, który mieni się znaczeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 10:41
"Piosenki o miłości" to film o Alicji i Robercie, młodych ludziach z dwóch różnych światów, połączonych wspólną pasją i miłością. - To romantyczna, słodko-gorzka opowieść o talencie, ambicjach i wielkim uczuciu - ocenia Czwórkowa reporterka, a szczegóły zdradza reżyser obrazu Tomasz Habowski. 
rozwiń zwiń