Galerie świata: fotograficzne portrety, skarby Peru, szopa i sakura Hirsta

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 11:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku i Tokio. Nie zabraknie japońskiej sakury pędzla Damiena Hirsta. 
- Kwiaty wiśni opowiadają o pięknie, życiu i śmierci. Są dekoracyjne, ale zaczerpnięte z natury, opowiadają o pragnieniu i sposobie, w jaki przetwarzamy otaczające nas rzeczy, o tym, w co je zmieniamy. Mówią o szalonej wizualnej przemijalności piękna - mówi Damien Hirst.
- Kwiaty wiśni opowiadają o pięknie, życiu i śmierci. Są dekoracyjne, ale zaczerpnięte z natury, opowiadają o pragnieniu i sposobie, w jaki przetwarzamy otaczające nas rzeczy, o tym, w co je zmieniamy. Mówią o szalonej wizualnej przemijalności piękna - mówi Damien Hirst.Foto: Shutterstock

Pierwszym punktem zwiedzania galerii światowych jest Tate Britain, a w niej wystawa prac Cornelii Parker. Ekspozycja obejmuje ponad 90 prac artystki. Są tu instalacje, rzeźby, film, fotografia i rysunek, dzieła, które sięgają lat 80., kiedy artystka zyskała na znaczeniu. Kuratorka ekspozycji zaznacza, że prace Parker rozmiarami "wahają się od tych misternych do kolosalnych". Niezależnie jednak od skali jej rzeźby mają w sobie lekkość. - Nigdy nie są solidnymi bryłami stali czy kamienia. Zamiast tego widzimy, jak Parker "wdycha" do swoich prac powietrze, jak mówi ona sama - dodaje. 

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych prac Parker, z tych które widzimy w Tate, jest Cold Dark Matter z 1991 roku. - To szopa ogrodowa zamarznięta w momencie wybuchu. Wszystkie jej odłamki podwieszono do sufitu, a między nimi, w środku, umieszczono żarówkę - opisuje Ada Janiszewska. - To wygląda, jakby szopa eksplodowała i zatrzymał się czas, a żarówka, która świeci od środka, ma imitować kolor eksplozji. Wygląda to naprawdę niesamowicie - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tate (@tate)

Ada Janiszewska zaprasza nas również do Paryża, na wyprawę do dalekiego Peru. - W Muzeum Architektury i Monumentalnej Rzeźby prezentowana jest ekspozycja "Machu Picchu i skarby Peru" - opowiada reporterka. - Miłośnicy Peru i cywilizacji prekolumbijskiej nie mogą przegapić tej wystawy, będzie trwała do 4 września. W stolicy Francji zobaczymy 190 oryginalnych dzieł z jednego z największych muzeów peruwiańskich, które wypożycza swoje zbiory. Ekspozycja opowiada historię cywilizacji aż do tajemnicy Machu Picchu. Możemy podziwiać arcydzieła i przedmioty symboliczne zgromadzone w tym miejscu po raz pierwszy. To przedstawienia bóstw, mitologicznych stworzeń i świętych opowieści, które są zmaterializowane w postaci niezwykłych eksponatów. Wszystkiemu towarzyszy muzyka, światło, dźwięki, film, byśmy lepiej przenieśli się w czasie - dodaje.

Posłuchaj
16:44 czwórka stacja kultura 18.05.2022.mp3 O wystawach w galeriach na świecie opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

  

Niezwykle kusi też Nowy Jork i Galeria Hauser & Wirth, a w niej ekspozycja "Cindy Sherman: 1977 – 1982". - To jej pierwsza duża wystawa w Hauser & Wirth. Skupia się na kluczowych wczesnych pracach - w tym na kompletnym zestawie 70 klatek filmowych bez tytułu, projekcjach i rozkładówkach - które zagłębiają się w temat stereotypowych postaci kobiecych - takich jak femme fatale, karierowiczka czy gospodyni domowa - zdradza Ada Janiszewska. 

Cindy Sherman jest fotografką, ale mówi się też o niej, że jest matką transformacji roli kamery w sztuce, bo to niezależne podejście pozwoliło jej wcielić się w rolę wizażystki, fryzjerki, stylistki i reżyserki, a siebie obsadzić w roli głównej bohaterki. - Cindy Sherman jest powszechnie uważana za jedną z najważniejszych amerykańskich artystek swojego pokolenia. Zrewolucjonizowała rolę aparatu w praktyce artystycznej i otworzyła drzwi dla pokoleń artystów i krytyków do przemyślenia fotografii jako medium - mówi kuratorka wystawy.

Cindy Sherman’s Enduring Legacy/Hauser & Wirth

Jeśli tylko mamy okazję, powinniśmy wybrać się też do Tokio, do Narodowego Centrum Sztuki. Tam trwa wystawa najpopularniejszego żyjącego i najdroższego artysty świata, świetnego marketingowca Damiena Hirsta pt. "Cherry Blossoms". To cykl 107 obrazów prezentujących kwiaty wiśni, japońską sakurę. Ekspozycji towarzyszy film, na którym można zobaczyć artystę przy pracy. 

- Po Hirście nie spodziewamy się zwykłych obrazów, które przedstawiają sakurę - mówi Ada Janiszewska. - Tu mamy ogromne płótna, niektóre z nich o wymiarach 5 na 7 metrów. Doskonale widać, jak artysta je tworzył, jak bawił się pędzlem i kolorem - dodaje. 

W opowieści o swoich dziełach artysta mówi: "Kwiaty wiśni opowiadają o pięknie, życiu i śmierci. Są dekoracyjne, ale zaczerpnięte z natury, opowiadają o pragnieniu i sposobie, w jaki przetwarzamy otaczające nas rzeczy, o tym, w co je zmieniamy. Mówią o szalonej wizualnej przemijalności piękna". 

Teaser – Damien Hirst, « Cerisiers en Fleurs » – Le film documentaire/Fondation Cartier pour l'art contemporain

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 10.13

pj

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie świata: Boston, Berlin, Wiedeń i Praga

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 11:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Bostonie, Berlinie, Wiedniu i Pradze.  
rozwiń zwiń