Galerie świata: Harry Potter, Mały Książę, bambus i motoryzacja

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 12:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Londynie, Los Angeles i Paryżu. Zanurzymy się w tradycję wyplatania bambusa, ale skoczymy też do Hogwartu, na małą planetę i pojeździć legendarnym fordem. 
Sztuka będzie jednym z tematów audycji
Sztuka będzie jednym z tematów audycjiFoto: Africa Studio/Shutterstock

Pierwszym miejscem, które w tym tygodniu wybrała Ada Janiszewska, jest Londyn, a tam eklektyczny pokaz nowoczesnych dzieł poświęconych ponadczasowemu i wszechstronnemu materiałowi, jakim jest bambus. Brytyjczycy słyną z miłości do kultury japońskiej, więc ekspozycja "Współczesny bambus: dzieła Japonii" z pewnością przyciągnie tłumy. 

- Prezentowane dwadzieścia cztery prace obejmują zarówno abstrakcyjne kreacje rzeźbiarskie, jak i współczesne metody tworzenia z bambusa. Zobaczymy, jak powstają japońskie dzieła sztuki z tego jakże wytrzymałego, a jednocześnie delikatnego materiału - mówi Ada Janiszewska. - Artyści wykazują wyraźne połączenia z architekturą, tworzą delikatne struktury, ale też techniczne warkocze z drewna - dodaje. 

Fani bambusa znajdą tu tradycyjne wyplatanki heksagonalne - mutsume ami - ale też działa, w których w proces twórczy włączono programowanie czy możliwości druku 3D. 

Do Londynu powinni też ruszyć wszyscy fani Harry'ego Pottera. W tamtejszym Film Museum
trwa wystawa fotograficzna, która zabiera nas, szybciej niż świstoklik, do świata tej serii filmów, która była kręcona aż 10 lat. - "Harry Potter Photographic Exhibition" to cała kolekcja zdjęć pokazana razem w jednym miejscu - zdradza reporterka. - Zawiera kultowe fotografie, zabiera fanów za kulisy kluczowych momentów z serii filmów, od pierwszego dnia Harry'ego w Hogwarcie po bitwę o Hogwart - dodaje. 

Wystawa nie jest jednak nudną surową prezentacją zdjęć - jej twórcy zadbali o interaktywność. Przy pomocy green screenu możemy zrobić sobie zdjęcie na miotle Harry'ego. Tą ekspozycją Londyn otwiera nam okienko do magicznego świata. 


Posłuchaj
11:30 czwórka stacja kultura 15.06.2022.mp3 Przegląd wystaw w galeriach świata - wybór Ady Janiszewskiej (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Miłośnicy motoryzacji na pewno nie pożałują wycieczki do Los Angeles, do Petersen Automotive Museum, gdzie trwa wystawa "Ford Forever". To coś dla fanów kultowego pojazdu z 1932 roku. Zobaczymy auto, tzw. Dwójkę, która skradła serca kierowców i przez lata królowała na rynku motoryzacyjnym. Poznamy historię pojazdów, ale także przyjrzymy im się z bliska.

W tym roku Dwójka obchodzi 90. urodziny. - Ten samochód zmienił rynek motoryzacyjny, stał się elementem amerykańskiej kultury - podkreśla Ada Janiszewska, a Kasia Dydo porównuje go do auta, którym jeździła Cruella de Mon.Paryż zaprasza zaś na spotkanie z Małym Księciem w Musée des Arts Décoratifs. 

- "Mały Książę" to najlepiej sprzedająca się na świecie francuska książce - przypomina reporterka Czwórki. - Paryska ekspozycja jest okazją do odkrycia oryginalnego rękopisu, który na co dzień przechowywany jest w Morgan Library & Museum w Nowym Jorku - dodaje. 

Wystawa prezentuje 600 pozycji związanych z autorem książki, Antoine'em de Saint-Exupérym: akwarele, szkice, rysunki, fotografie, wycinki z gazet, wypisy z korespondencji itp. To szansa na zanurzenie się w życie autora, poznanie przeróżnych aspektów jego prac. 

EXPOSITION « À LA RENCONTRE DU PETIT PRINCE » AU MUSÉE DES ARTS DÉCORATIFS⁠ ⁠/Mad Paris

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 10.16

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie świata: Boston, Berlin, Wiedeń i Praga

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 11:30
Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem zapraszamy na wystawy w Bostonie, Berlinie, Wiedniu i Pradze.  
rozwiń zwiń